Ulica Łobzowska zdjęcia z drona i historia, Kraków dawniej i dziś
Ulica Łobzowska jest zlokalizowana między ciągiem Aleja Słowackiego, ul. Garbarską i Plantami. Nazwa pochodzi od szlaku, który wiódł miedzy innymi tą ulicą do Łobzowa. Od około roku 1237 w rejonie ul. Łobzowskiej stało kilka młynów napędzanych wodami Rudawy doprowadzanej sztucznym kanałem tzw. Młynówką Królewską.
Na zamieszczonych poniżej archiwalnych zdjęciach możemy zaobserwować liczne zmiany, jakie zaszły na przestrzeni nieomal 100 lat w zabudowie, dawny wygląd ulicy Łobzowskiej wizualnie bardziej korelował z charakterem wiejskim niż obecnie nam znanym typowo miejskim. Z ciekawostek warto wspomnieć, że do roku 1966 ulicą Łobzowską przepływała rzeczka Młynkówka Królewska. Płynęła obecnymi ulicami między innymi: Zygmunta Starego, Podchorążych (odcinek), Artura Grottgera, Łobzowską, Garbarską, Krupniczą (odcinek), Wenecja, Retoryka. Sztuczne koryto rzeki Rudawy utworzone jeszcze w XIII wieku do nawadniania systemu fos okalających krakowskie mury obronne. Po roku 1966 zostało w całości skanalizowane albo zasypane.
Na rogu ulic Łobzowskiej i Biskupiej znajduje się podstacja elektryczna Biskupia, która powstała w latach 1908 – 1913 według projektu Jana Rzymkowskiego. Jest to jeden z pierwszych takich obiektów zlokalizowanych w Krakowie, wpisany do rejestru zabytków. W roku 2004 zakład energetyczny sprzedał go z przeznaczeniem na funkcje biurowo mieszkalne.
Przy ulicy Łobzowskiej zlokalizowany jest również zabytkowy kościół Opieki św. Józefa powstały w latach 1903 – 1905 na tyłach, którego mogą Państwo zobaczyć na naszych zdjęciach okazały ogród.
Zdjęcia lotnicze, ulica Łobzowska
Zdjęcia archiwalne ul. Łobzowska





Żyję w tym pięknym mieście 40lat i nie miałem pojęcia że przy Łobzowskiej znajduje się park ukryty za murami kościoła.
może park to nie jest 😉 ale spory zielony teren. Zresztą takich miejsc w Krakowie jest sporo, pisaliśmy o tym tutaj: https://krakowznieba.pl/2021/05/09/tajemnicze-ogrody-krakowa/
To teren zakonnic, niedostępny dla nikogo