Fort nr 2 „Kościuszko” – Bastion Zachodni i nowy park
rewitalizacja bastionu i budowa nowego parku
Link do materiału filmowego na naszym kanale YouTube: Kopiec Kościuszki Bastion Zachodni i nowy park
Kopiec Kościuszki to miejsce, którego krakowianom przedstawiać nie trzeba. Bliżej możecie go poznać w innym moim filmie. W tym materiale zapraszam na zwiedzanie z lotu ptaka nowego parku, który powstał w sąsiedztwie Kopca, na terenie Fortu nr 2 „Kościuszko”, wokół trzech zrewitalizowanych Bastionów Zachodnich.
W połowie października 2024 roku, po trzynastu latach prac, zakończono rewitalizację zabytkowego terenu trzech bastionów Fortu nr 2 „Kościuszko”. Pod Kopcem, niemal w samym sercu Krakowa, teren ten odzyskał dawny blask, przekształcając się w nowoczesny park. W ramach robót odsłonięto i zabezpieczono relikty dawnych fortyfikacji, częściowo odtworzono mur kurtynowy, pozostałości trzech bastionów, kaponier oraz hangaru artyleryjskiego. Inżynierowie i konserwatorzy zadbali o to, aby historyczne mury forteczne stały się nie tylko świadectwem minionych epok, ale również elementem nowej przestrzeni rekreacyjnej. Wytyczono ścieżki parkowe, wykonano instalację oświetleniową oraz zamontowano elementy małej architektury, nadając miejscu nowoczesny charakter przy jednoczesnym zachowaniu historycznego dziedzictwa.
Bastion Zachodni został wysadzony w 1945 roku przez wycofujących się Niemców podczas II wojny światowej. Kolejne lata w okresie powojennym również nie były łaskawe dla Fortu Kościuszko – przystąpiono do niszczenia poaustriackiego fortu zarówno w celu pozyskania materiałów budowlanych, jak i zatarcia śladów obecności zaborcy. Podobny los spotkał niestety jeszcze kilka innych takich obiektów w Krakowie. Prace rozbiórkowe trwały do 1957 roku, w wyniku czego zachodnia część fortu uległa dalszym zniszczeniom. Przez dekady, począwszy od lat 40. XX wieku, teren był zaniedbany, porósł lasem i trawą, a okolica zdziczała.
Projekt rewitalizacji był możliwy dzięki współpracy miasta oraz Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Koszt inwestycji wyniósł 35 mln zł. Na przestrzeni wielu lat, na obszarze ponad 17 tysięcy metrów kwadratowych, przeprowadzono prace archeologiczne, konserwatorskie oraz modernizacyjne.
Nowo powstały park nie tylko upamiętnia historię tego miejsca, ale również staje się przestrzenią do rekreacji, łącząc elementy przeszłości z nowoczesnym stylem i projektem. Dzięki pracom konserwatorskim Kopiec Kościuszki wraz z otoczeniem został wpisany na listę Pomników Historii, co stanowi najwyższą formę ochrony zabytków nieruchomych w Polsce.
Dziś Fort nr 2 „Kościuszko” i jego okolice to symbol nie tylko pamięci historycznej, ale także przykład na to, jak nowoczesne rozwiązania mogą współgrać z tradycją, tworząc przestrzeń inspirującą zarówno do refleksji, jak i rekreacji.
Gorąco Was zachęcam od odwiedzenia tego miejsca. Szczególnie wieczorową porą, kiedy oświetlenie nadaje mu nieomal magicznego charakteru. To nowe miejsce na mapie, które zdecydowanie polecam również uwadze odwiedzających Kraków turystom.
Kopiec Kościuszki park zdjęcia z drona