Górka Narodowa w Krakowie z lotu ptaka

 

Link do materiału filmowego na naszym kanale YouTube: Krowodrza – nowy park
 

Film ten jest realizacją zgłaszanych przez Was pomysłów.  Zwiedzimy z lotu ptaka prawie cały rejon Górki Narodowej. Zaczniemy  w okolicy węzła  Węgrzce przy S52 i będziemy w kolejnych ujęciach kierować się na południe. 

Górka Narodowa to osiedle znajdujące się w północnej części Krakowa, oddalone około 4-5 kilometrów od centrum miasta w linii prostej. Administracyjnie należy do Dzielnicy IV Prądnik Biały i położone jest na niewielkim wzniesieniu, co umożliwia podziwianie panoramy Krakowa oraz okresowo pojawiającej się panoramy Tatr. Osiedle rozciąga się po obu stronach alei 29 Listopada w kierunku Warszawy. Górka Narodowa sąsiaduje z Witkowicami, Prądnikiem Białym, Prądnikiem Czerwonym i gminą Zielonki.

To dość młode osiedle Krakowa cieszy się aktualnie dużym zainteresowaniem ze strony inwestorów i będzie mocno rozbudowywane. Przypuszczalnie już za kilka lat film ten będzie archiwalnym materiałem i wspomnieniem, tych jeszcze wolnych i nie zabudowanych pod korek przestrzeni.

Górka Narodowa w Krakowie

 

Górka Narodowa – historia

Wielu z Was teraz się zdziwi, bowiem historia Górki Narodowej sięga dosyć odległych czasów. Najstarsza znana wzmianka o miejscowości pochodzi z 1398 roku, kiedy to została wzmiankowana jako „Gorky”. W późniejszych odnalezionych  dokumentach z 1243 roku występowała jako „Gorka”, później  „Gorka Minor” czyli Górka Mniejsza, a od 1822 roku do dziś funkcjonuje już jako „Górka Narodowa”. Nazwa wsi pochodzi od ukształtowania tego terenu.

W tym rejonie już w odległych czasach istniały osady ludzkie. Archeologowie odkryli tu ślady po wytwórni ozdób z brązu funkcjonującej w I-II n.e.  A w wiekach VIII-IX rozpoczęło się tutaj intensywne osadnictwo. Nieprzerwanie od co najmniej 1462 roku aż do 1804 roku wieś była własnością kościelną należącą do kapituły krakowskiej. Po przejściu na własność skarbu państwa trafiła do kolejnych dzierżawców.

W drugiej połowie XIX wieku majątek ziemski Górka Narodowa należał do hrabiów Rostworowskich. Po roku 1906 posiadłość przeszła w ręce pochodzącej z Podola rodziny Buszczyńskich. W 1941 roku tereny Górki Narodowej zostały włączone do Krakowa zachowując rolniczy charakter. Dopiero w późniejszych latach rozpoczął się intensywny rozwój tej części miasta.

 

Komunikacja i infrastruktura

Komunikacja na Górce Narodowej oraz cała Północna strona Krakowa przeszła w ostatnich latach znaczącą transformację. Od września 2023 roku mieszkańcy mogą korzystać z nowej linii tramwajowej, która umożliwia szybki i wygodny dojazd do centrum miasta.  Po przebudowie alei 29 Listopada, znacznie poprawiła się komunikacja samochodowa i autobusowa, zmniejszyły się korki. Ogromnym kamieniem milowym  było również oddanie do użytku długo wyczekiwanej Północnej Obwodnicy.

Położenie Górki Narodowej oferuje szereg korzyści komunikacyjnych, w tym bliskość trasy ekspresowej S7 oraz odległość zaledwie około 4 km od Rynku Głównego i Dworca Głównego

 

Osiedla i zabudowa

Górka Narodowa to przede wszystkim domy wielorodzinne i kilkupiętrowe bloki a także bliźniaki i szeregówki. Na terenie osiedla swoje inwestycje realizowali lub wciąż realizują liczni deweloperzy, w tym Dom-Bud, Geo Grupa Deweloperska, liczne spółdzielnie mieszkaniowe oraz Dom Development.

Warto wspomnieć pewną ciekawostkę – znajdujące się na obszarze Górki Narodowej osiedle Kuźnica Kołłątajowska zwyciężyło wraz z osiedlem Ruczaj w plebiscycie Archi-Szopa na najgorszą zabudowę Krakowa 2012 roku. Jurorzy zwrócili wówczas uwagę na „niesamowitą plątaninę bezhołowia urbanistycznego”.

 

Atrakcje i ciekawostki

Na terenie Górki Narodowej znajdziecie historyczny schron amunicyjny Łysa Góra przy ulicy Węgrzeckiej.  Górka Narodowa położona jest blisko bardzo malowniczego Parku Leśnego Witkowice w dolinie rzeki Bibiczanki. Warto choć raz wybrać się w to miejsce. Jedną z nowszych atrakcji jest park przy ul. Banacha, który został zaaranżowany na powierzchni 22 arów.

 

Podsumowanie

Górka Narodowa to dynamicznie rozwijająca się część Krakowa, która łączy w sobie zalety spokojnej, zielonej okolicy z dobrym dostępem do centrum miasta. Dzięki znaczącej poprawie komunikacji, licznym inwestycjom mieszkaniowym oraz rozbudowie infrastruktury, osiedle staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do zamieszkania.

 

Górka Narodowa w Krakowie z lotu ptaka – zdjęcia

 

Górka Narodowa w Krakowie z lotu ptaka

 

Górka Narodowa w Krakowie z lotu ptaka

Górka Narodowa w Krakowie z lotu ptaka

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Przewiń do góry