Kraków „lotnicze dawniej i dziś”

Zapraszam w niezwykłą podróż historyczną. W ramach tego projektu pragnę przedstawić Kraków na archiwalnych zdjęciach lotniczych w zestawieniu z współczesnym widokiem miasta ukazanym na nieomal identycznych zdjęciach wykonanych z drona oraz samolotu. Na tej podstawie mogą Państwo ocenić zmiany, jakie wystąpiły w tkance naszego miasta na przestrzeni wielu ostatnich lat. Niezwykle interesującym dodatkiem, jak sądzę będzie komentarz historyka Michała Zajdy, który nakreśli tło historyczne dla zdjęć.

Ogromnie liczę na pomoc i współpracę wszelkich krakowskich archiwów, muzeów oraz prywatnych kolekcjonerów, dysponujących interesującym nas materiałem, który stanowią  archiwalne ujęcia Krakowa z lotu ptaka. Będziemy niezwykle wdzięczni za wszelkie intrygujące fotografie, mogące posłużyć do naszych historycznych porównań. Pragniemy podkreślić, iż otrzymane od Państwa materiały zostaną zaprezentowane na łamach naszej strony pro bono publico.

Do powstania tego cyklu, nad którym obecnie pracuję zainspirowała mnie pewna strona a w zasadzie blog o Krakowie autorstwa Kuby Sochackiego. To częściowo jemu zawdzięczam tę inicjatywę, za co jestem mu niezmiernie wdzięczny i niejako staram się kontynuować jego pracę porównując zabytkowy i współczesny Kraków z perspektywy drona i samolotu. Koniecznie odwiedźcie jego blog: Dawno temu w Krakowie

Zespół Kraków z nieba; Marcin Pojałowski, Michał Zajda

 

Kopiec Kościuszki
Wawel i zakole WisłyOpactwo Benedyktynów
Kazimierz i PodgórzeRynek i Stare MiastoKlasztor Kamedułów

 

 


Luneta Warszawska

 

Luneta Warszawska znajdująca się na skrzyżowaniu ulicy Kamiennej i al. 29 Listopada, została wybudowana w latach 1850-1856. Jak pisze Janusz Bogdanowski w Sztuce obronnej, jest to najstarsze dziś dzieło obwodu z lat 1845-1855. Doskonale zachowany, niemal w pierwotnym stanie, o prostym neogotyckim i klasycyzującym wystroju, z całym zespołem elementów obronnych, w tym i z kaponierami – „kocimi uszami”. Klasyk dzieła obronnego połowy XIX wieku. Jedyną przebudowę stanowi wzniesiony ok. 1910 roku w narożniku baraku i szyi tradytor artyleryjski, wymierzony w perspektywę torowiska kolei oraz stację Krowodrza. W latach 1940-1950 fort pełnił rolę więzienia Gestapo oraz po wojnie Urzędu Bezpieczeństwa. Więcej zdjęć i informacji w dziale historia: Warszawska Luneta w Krakowie

 

 

Hotel Forum lata 1990

Hotel Forum w Krakowie. Zdjęcie z pochodzi z lat 90. XX w. Przede wszystkim rzuca się w oczy zdecydowanie większa ilość zieleni, w stosunku do „ naszych czasów”. Warto postawić w tym miejscu pytanie – komu to przeszkadzało? Hotel powstał na miejscu starego zabytkowego stadionu Garbarni, który wyburzono w 1973 roku. Budowa hotelu ruszyła w 1978 roku a została zakończona wraz z oficjalnym otwarciem w roku 1989. Swego czasu budowa hotelu budziła wśród Krakowian wiele kontrowersji odnośnie ingerencji w wygląd starego miasta i dominację architektoniczną w terenie wokół Wawelu. W chwili obecnej monumentalna bryła hotelu stała się integralna częścią krajobrazu i dla odmiany ciężko sobie wyobrazić jej zniknięcie. Osobiście żywimy nadzieję, że Hotel zostanie odrestaurowany i otrzyma drugie życie.

 


Dzielnica Podgórze kościół Świętego Józefa i Rynek Podgórski w tle Wisła. Zdjęcie z około 1920 roku.

 


 

1923 rok vs 2019 rok. Panorama wykonana z nad plant w kierunku Rynku Głównego. W tle na dalszym planie Wawel oraz ledwo widoczna na ostatnim planie nieistniejąca już willa Rożnowskich u stóp Wawelu nad brzegiem Wisły.

 

Budynek Poczty Głównej wzniesiony w latach 1887–1889 a funkcje głównej siedziby poczty pełni od roku 1899 do dziś. W latach 1930-31 budynek został gruntownie przebudowany i powiększony o dwie dodatkowe kondygnacje architektonicznie odcinające się w bryle budynku. Tuż za gmachem poczty fragmenty budynku Straży Pożarnej usytuowanych na Ul. Westerplatte. Na zdjęciu pozwoliłem sobie na zabieg przeniesienia do współczesnego zdjęcia skrzydła samolotu. Swoista podróż w czasie ?

 

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie , zdjęcie archiwalne z około 1930 r. Budynek teatru powstał w latach 1891–1893 na miejscu wyburzonego w 1892 kościoła św. Ducha. Do roku 1909 funkcjonował pod nazwą Tatr Miejski. Pomysłodawcą budowy Teatru był Walery Rzewuski wnioskując od 1872 roku o rozpoczęcie budowy. Fotografia zaczerpnięte ze zbioru polska-org.pl

Przewiń do góry