Krakowski Rynek dawniej i dziś

 

Poniżej widzimy interesujące porównanie Rynku Głównego z lat 20. XX wieku (wnioskujemy, po pustym placu, na którym w latach 1928-1932 zbudowano budynek Wiedeńskiego Towarzystwa Ubezpieczeniowego „Feniks”) ze współczesnością. Koło Ratusza znajduje się jeszcze zburzony w 1946 roku odwach. Wyraźnie widać na zdjęciu szyny tramwajowe oraz skręcający w ul. Sławkowską tramwaj, gdyż wokół Rynku Głównego do roku 1953 można było jeszcze podróżować tym środkiem transportu. Natomiast ruch samochodowy wstrzymano tam dopiero w 1979 roku. Warto wspomnieć jeszcze o dwóch przebudowach nawierzchni Rynku Głównego. Pierwszą dość burzliwą w odbiorze społecznym przeprowadzono w 1 połowie lat 60. Wielu z Państwa zapewne pamięta jeszcze gładkie i kruche płyty z granitu strzegomskiego pokrywające Rynek oraz symbol postępu, czyli wszechobecny asfalt. Tego jeszcze na starym zdjęciu nie widać, natomiast na nowym już nie ma, albowiem w latach 2005-2006 włodarze Miasta dokonali kolejnej przebudowy płyty Rynku Głównego, która po licznych naprawach służy nam do dzisiaj.
Wyraźnie widać, iż ubyło drzew, które niegdyś znajdowały się na płycie Rynku Głównego. Doprawdy nie potrafimy zrozumieć, dlaczego zostały usunięte? Może Państwo coś podpowiedzą?

Jak do tej pory to moje ulubione ujęcie, które udało mi się wykonać w serii lotniczych porównań. 

Więcej porównań Dawniej i Dziś na naszej stronie

Krakowski Rynek dawniej i dziś,Kraków z drona,Fotografia lotnicza Kraków,Zdjęcia z drona Kraków Krakowski Rynek dawniej i dziś,Kraków z drona,Fotografia lotnicza Kraków,Zdjęcia z drona Kraków
Przewiń do góry