Kraków dawniej i dziś archiwalne zdjęcia, porównania
Zapraszamy w niezwykłą podróż historyczną. W ramach tego projektu pragniemy przedstawić Kraków na archiwalnych zdjęciach, również lotniczych w zestawieniu z współczesnym widokiem miasta ukazanym na nieomal identycznych współczesnych ujęciach. Na tej podstawie mogą Państwo ocenić zmiany, jakie wystąpiły w tkance naszego miasta na przestrzeni wielu ostatnich lat. Niezwykle interesującym dodatkiem, jak sądzę będzie komentarz historyka Michała Zajdy, który nakreśli tło historyczne dla zdjęć.
Do powstania tego cyklu, nad którym obecnie pracuję zainspirowała mnie pewna strona a w zasadzie blog o Krakowie autorstwa Kuby Sochackiego. To częściowo jemu zawdzięczam tę inicjatywę, za co jestem mu niezmiernie wdzięczny i niejako staram się kontynuować jego pracę porównując zabytkowy i współczesny Kraków z perspektywy drona i samolotu. Koniecznie odwiedźcie jego blog: Dawno temu w Krakowie
Zespół Kraków z nieba; Marcin Pojałowski, Michał Zajda
Nasze artykuły i filmy z cyklu “Kraków dawniej i dziś”
Kopiec Kościuszki i Fort 2
Plac Wolnica na Krakowskim Kazimierzu
Aleja Róż w Nowej Hucie – Dawniej i dziś
Plac Matejki dawniej i dziś
Rynek Podgórski dawniej i dziś
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.
Poznaj wygląd Krakowa na archiwalnych zdjęciach
Na poniższej mapie prezentujemy Państwu historyczne zdjęcia pochodzące ze zbiorów archiwalnych w Polsce i na świecie, które zostały wykonane w miejscu wskazanym na mapie. Ta unikalna kolekcja jest systematycznie rozbudowywana. Jeśli chcielibyście Państwo dodać fotografię ze swojej prywatnej kolekcji, będziemy bardzo wdzięczni (w opisie umieścimy stosowną adnotację o darczyńcy) Zapraszamy do zwiedzania oraz współpracy. Zespół Kraków z Nieba.
Kopiec Kościuszki | Wawel i zakole Wisły | Opactwo Benedyktynów |
Kazimierz i Podgórze | Rynek i Stare Miasto | Klasztor Kamedułów |
Luneta Warszawska
Luneta Warszawska znajdująca się na skrzyżowaniu ulicy Kamiennej i al. 29 Listopada, została wybudowana w latach 1850-1856. Jak pisze Janusz Bogdanowski w Sztuce obronnej, jest to najstarsze dziś dzieło obwodu z lat 1845-1855. Doskonale zachowany, niemal w pierwotnym stanie, o prostym neogotyckim i klasycyzującym wystroju, z całym zespołem elementów obronnych, w tym i z kaponierami – „kocimi uszami”. Klasyk dzieła obronnego połowy XIX wieku. Jedyną przebudowę stanowi wzniesiony ok. 1910 roku w narożniku baraku i szyi tradytor artyleryjski, wymierzony w perspektywę torowiska kolei oraz stację Krowodrza. W latach 1940-1950 fort pełnił rolę więzienia Gestapo oraz po wojnie Urzędu Bezpieczeństwa. Więcej zdjęć i informacji w dziale historia: Warszawska Luneta w Krakowie
Hotel Forum lata 1990
Hotel Forum w Krakowie. Zdjęcie z pochodzi z lat 90. XX w. Przede wszystkim rzuca się w oczy zdecydowanie większa ilość zieleni, w stosunku do „ naszych czasów”. Warto postawić w tym miejscu pytanie – komu to przeszkadzało? Hotel powstał na miejscu starego zabytkowego stadionu Garbarni, który wyburzono w 1973 roku. Budowa hotelu ruszyła w 1978 roku a została zakończona wraz z oficjalnym otwarciem w roku 1989. Swego czasu budowa hotelu budziła wśród Krakowian wiele kontrowersji odnośnie ingerencji w wygląd starego miasta i dominację architektoniczną w terenie wokół Wawelu. W chwili obecnej monumentalna bryła hotelu stała się integralna częścią krajobrazu i dla odmiany ciężko sobie wyobrazić jej zniknięcie. Osobiście żywimy nadzieję, że Hotel zostanie odrestaurowany i otrzyma drugie życie.
Kopiec Kraka
Więcej informacji i zdjęć kopca Kraka znajdą Państwo w naszym artykule: Kopiec Krakusa
Rondo Mogilskie
Więcej zdjęć oraz historia ronda w artykule: Rondo Mogilskie i fort
1923 rok vs 2019 rok. Panorama wykonana z nad plant w kierunku Rynku Głównego. W tle na dalszym planie Wawel oraz ledwo widoczna na ostatnim planie nieistniejąca już willa Rożnowskich u stóp Wawelu nad brzegiem Wisły.
Budynek Poczty Głównej wzniesiony w latach 1887–1889 a funkcje głównej siedziby poczty pełni od roku 1899 do dziś. W latach 1930-31 budynek został gruntownie przebudowany i powiększony o dwie dodatkowe kondygnacje architektonicznie odcinające się w bryle budynku. Tuż za gmachem poczty fragmenty budynku Straży Pożarnej usytuowanych na Ul. Westerplatte. Na zdjęciu pozwoliłem sobie na zabieg przeniesienia do współczesnego zdjęcia skrzydła samolotu. Swoista podróż w czasie ?
Kraków dawniej i dziś archiwalne zdjęcia lotnicze