Wawel i zakole Wisły Dawniej i Dziś lotnicze zdjęcia
Jedno z ciekawszych porównań lotniczych jakie udało mi się wykonać. Nie było to łatwe zadanie ustawić drona w miejscu w jakim znajdował się samolot wykonując to zdjęcie, na tyle dokładnie aby zachować perspektywę, dobrać odpowiednią ogniskową itd. Efekt jest ciekawy. Zapraszam do dokładnej analizy tego ujęcia w wykonaniu Michała Zajdy w osobnym artykule: Wawel dawniej i dziś
Patrząc na stare zdjęcie, od razu możemy dostrzec nieistniejącą już neogotycką willę Rożnowskich (lewy róg zdjęcia). Willa została zbudowana w 1891 roku na podmokłym oraz zalewowym terenie ówczesnej wsi Dębniki. W l. 20. XX w. willa przeszła na własność skarbu państwa. Budynek z uwagi na swoja lokalizację, często był zalewany. Z tego powodu został wyburzony w 1938 roku. Po lewej stronie widzimy Most Grunwaldzki wybudowany w 1972 roku. Jednak, już sama Wisła przykuwa uwagę, gdyż jej koryto wygląda zupełnie inaczej. Prace nad regulacją Wisły rozpoczęto jeszcze przed wojną. Jeśli przyjrzymy się szczegółom, to niemal wszystko wygląd zupełnie inaczej. Na pierwszym planie niewielkie skupisko paru domów przy ul. Zamkowej. Obecna ulica M. Konopnickiej na zdjęciu archiwalnym wygląda jeszcze jak dukt leśny. Po stronie Wawelu widać sporo niezagospodarowanych terenów.
Jeszcze jedno lotnicze ujęcie wykonane od “frontu” Wawelu, gdzie na pierwszym planie pięknie prezentuje się willa Rożnowskich. Osobiście niezwykle ubolewam, że ta wspaniała budowla nie przetrwała próby czasu i musiała zostać rozebrana. Wielka strata.
Wszystkim wydaje się, że Wawel jest niezmienny. Jednak wystarczy parędziesiąt lat, aby nawet taka budowla uległa szeregu zmianom. Zwróćcie szczególną uwagę na Basztę Złodziejską, znajdującą się w prawym dolnym rogu zdjęć oraz budynek dawnych Kuchni Królewskich, mieszczący się na dziedzińcu zewnętrznym Zamku. Wawel współcześnie nam znany, w porównaniu z tym na zdjęciu pochodzącym z lat 20. XX w., wydaję się być inną budowlą. U podnóża widzimy nieistniejące już kamienice (od strony Powiśla). Zdjęcie pochodzi z archiwum Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.
Zobacz również naszą galerię Wawel zdjęcia z drona – detale, architektura – największa taka galeria w Internecie.