Rynek Podgórski dawniej i dziś

 

Cofamy się w czasie o blisko 150 lat na Rynku Podgórskim, na filmie zobaczymy jak zmieniło się to miejsce na przestrzeni lat. Poznamy również historię tego miejsca oraz najważniejsze fakty. W artykule tym znajdziecie zdjęcie oraz porównania “dawniej i dziś”, które zostały wykorzystane w materiale filmowym. 

 


Link do materiału filmowego na naszym kanale Youtube: Rynek Podgórski dawniej i dziś

Rynek Podgórski dawniej i dziś,kraków dawniej i dziś

 

Centralnym punktem Rynku Podgórskiego zwanego w czasach niezależności Podgórza Rynkiem Głównym jest kościół św. Józefa. Został wybudowany w 1833 roku, co warte podkreślenia, zakupiono do niego ołtarze ze zburzonego krakowskiego kościoła Wszystkich Świętych. Kościół nie służył długo wiernym, gdyż już w 1893 roku został zamknięty, jego konstrukcja była wadliwa i dalsza eksploatacja groziła katastrofą budowlaną. Z uwagi na ogromne koszty budowy nowej świątyni, dość długo zwlekano z budową i dopiero w lutym 1905 roku rozpoczęto wyburzanie starego a następnie budowę nowego neogotyckiego kościoła, która zakończyła się w 1909 roku.

Rynek Podgórski dawniej i dziś,kraków dawniej i dziś Rynek Podgórski dawniej i dziś,kraków dawniej i dziś

 

Koszty budowy tego kościoła oraz Cesarsko Królewskiego Gimnazjum w Podgórzu obecnie Czwartego Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie przerosły skromny budżet miasta Podgórza, stając się jedną z przyczyn przyłączenia Podgórza do Krakowa w 1915 roku.

Rynek Podgórski dawniej i dziś,kraków dawniej i dziś

 

Nie wszyscy wiedzą, iż wokół Rynku Podgórskiego w latach 1917-1936 kursował tramwaj, który łączył dwa lata wcześniej przyłączone Podgórze ze starym Krakowem. Tory istniały jeszcze przez okres wojny i zniknęły zapewne po jej zakończeniu. Parę lat temu podczas remontu nawierzchni Rynku Podgórskiego natrafiono na szyny tramwajowe co wzbudziło wówczas duże zainteresowanie.

Rynek Podgórski dawniej i dziśTak mniej więcej zmienił się wygląd Rynku Podgórskiego od roku około 1930. Zdjęcie ze zbiorów MHK, autor Stanisław Mucha 

 

Rynek Podgórski dawniej i dziś,kraków dawniej i dziśFot. St. Mucha około 1930 rok

 Rynek Podgórski dawniej i dziś,kraków dawniej i dziśFot. Marian Plebańczyk, 1930 rok

 

W Rynku Podgórskim mieszczą się również inne budynki, których historię warto przywołać. Poza wspomnianym już kościołem na pierwszy plan wysuwa się budynek niegdysiejszego Magistratu Miasta Podgórza, wybudowany na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych XIX wieku. Na szczycie fasady znajduje się do dzisiaj herb miasta Podgórza. Jednak w latach 50. został zastąpiony napisem „PZPR”, następnie godłem państwowym aby powrócić dopiero w 1996 roku. Budynek utrzymany jest w stylistyce historyzmu z elementami neobaroku. W okresie okupacji niemieckiej w latach 1941-1942, mieściła się w nim siedziba powołanej przez Niemców Rady Żydowskiej, bowiem budynek ten znajdował się w granicach krakowskiego getta. Obecnie mieści się tam siedziba Wydziału Architektury Urzędu Miasta Krakowa i Rady Dzielnicy XIII Podgórze.

 

Rynek Podgórski dawniej i dziś

Rynek Podgórski dawniej i dziś,kraków dawniej i dziś Rynek Podgórski dawniej i dziś,kraków dawniej i dziś
Natan Krieger, przełom XIX i XX wieku, zdjęcie ze zbiorów MHK.

 

Rynek Podgórski dawniej i dziś,kraków dawniej i dziś

Rynek Podgórski dawniej i dziś,kraków dawniej i dziś

 

Pod numerem dwunastym, czyli na rogu z ulicą Kazimierza Brodzińskiego znajduje się wzniesiony w końcu XVIII wieku „Dworek Pod Jeleniem”. W XIX wieku funkcjonował tam wysokiej klasy hotel, w którym nocował między innymi w 1846 roku generał Józef Chłopicki.

Rynek Podgórski dawniej i dziś,kraków dawniej i dziśDworek Pod Jeleniem, współczesny wygląd po modernizacjach o dobudowie pietra. Budynek stracił swój dawny charakter

 

Rynek Podgórski dawniej i dziś,kraków dawniej i dziśDworek Pod Jeleniem zdjęcie z 1900 do 1905 roku

 

Pod numerem 13 znajduje się wzniesiony również w XVIII wieku „Dom Pod Czarnym Orłem”, w którym mieścił się zajazd wraz z winiarnią. Warto wspomnieć, iż właśnie w tym zajeździe spędził noc w lipcu 1829 roku Fryderyk Chopin.

Rynek Podgórski dawniej i dziś,kraków dawniej i dziś

 

Pod numerem 3 znajduje się interesujący budynek, w którym przed wojną znajdował się między innymi żydowski dom modlitwy, natomiast podczas okupacji niemieckiej mieściła się tam szwalnia wiedeńskiego biznesmena Juliusa Madritscha. Co bardzo istotne, w wyniku tej działalności udało mu się uratować około ośmiuset Żydów i Żydówek, za co otrzymał w 1964 roku tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Więcej informacji znajdziecie na stronie:  https://gwzkrakow.pl/2022/08/04/juliusz-madritsch-1906-1984/

Rynek Podgórski dawniej i dziś,kraków dawniej i dziś

 

 

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

 

Interesują Cię takie treści? Zobacz film Plac Matejki dawniej i dziś

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry