Przyszła Obwodnica Zabierzowa

 
 


Link do materiału filmowego na naszym kanale Youtube: Obwodnica Zabierzowa

Obwodnica Zabierzowa

 

Dzisiejszy film przybliży nam plany budowy obwodnicy Zabierzowa. Niestety nie będzie to relacja i pełny przelot nad trasą do jakich przywykliście na Kraków z nieba. Bliskość lotniska Balice oraz ograniczenia z tym związane odnośnie lokalnych przestrzeni powietrznych na to nie pozwalają. Udało mi się zdobyć zezwolenia jedynie na loty dla najbardziej kluczowych fragmentów przyszłej trasy. 

21 sierpnia 2023 roku z wielką pompą w błyskach  fleszy zostały wbite pierwsze symboliczne łopaty i otwarcie budowy trasy. I w zasadzie na tym na razie się skończyło, bowiem  wiele tam się na razie dzieje.  W lipcu 2023 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na budowę obwodnicy Zabierzowa. Nowa trasa swój początek będzie miała przy węźle Modlniczka na S52. Przez pierwsze 3,5 km będzie to trasa dwujezdniowa, o dwóch pasach ruchu w każdym kierunku. W okolicy ul. Kasztanowej będzie miał początek tunel o długości 300 metrów, który zostanie poprowadzony pod ul. Krakowską. Nad tym tunelem znajdzie się rondo z lokalnymi drogami. Następnie obwodnica odbije na północ w mniej zamieszkane rejony, pierwsze rondo na trasie powstanie przy ulicy Szlacheckiej. Następne przy ulicach Rodziny Poganów i Łąkowej w Bolechowicach. I od tego miejsca droga będzie miała już po jednym pasie ruchu w każdym kierunku. Przed miejscowością Niegoszowice trasa zostanie poprowadzona wiaduktem nad linią kolejową łączącą Kraków i Katowice. Finalnie obwodnica zakończy się rondem w Rudawie, łącząc się z  obecną trasą DK79.

Ogółem cała trasa będzie miała nieco ponad 10km długości, oznaczenie klasy GP (czyli główna ruchu przyspieszonego). Poza wspomnianym tunelem o długości 300m powstaną  dodatkowo cztery mosty, siedem wiaduktów i kładka dla pieszych przy ul. Kasztanowej. Przebudowie również  ulegnie  obecna sieć energetyczna i telekomunikacyjna oraz sieci wodno-kanalizacyjna i gazowa. Planowany koniec inwestycje przewidziany jest na rok 2027. Głównym wykonawcą będzie firma Budimex S.A a wartość inwestycji wyceniono na około 675 milionów złotych.

Inwestycja ta ma przynieść długo wyczekiwaną ulgę dla mieszkańców Zabierzowa przez środek której obecnie potrafi dziennie przejechać około 20 tysięcy pojazdów w tym  wiele ciężarowych. Ostatecznie po ukończeniu budowy obwodnicy cały ruch tranzytowy zostanie wyprowadzony z Zabierzowa.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry