S7 Widoma – Nowa Huta – Pełna relacja z drona

 


Link do materiału filmowego na naszym kanale Youtube: S7 Widoma – Nowa Huta pełna relacja z drona

 

Zapraszam na kolejną relację, tym razem przelot wykonałem nad pełnym odcinkiem budowanej S7 Widoma od Nowej Huty aż do samej miejscowości Widoma. Startujemy na wysokości kopca Wandy przy ulicy Ujastek Mogilski a przed nami 18 kilometrowy przelot.

Przypominam, że kilka dni temu na naszym kanale wyemitowałem film – relację z budowanego odcinka S7 Miechów – Szczepanowice i tym samym obiema tymi relacjami zamykam temat S7 na granicy Województwa świętokrzyskiego i Małopolskiego. Link znajduje się pod filmem oraz teraz na ekranie.

Według oficjalnych danych GDDKiA postęp prac na budowanym odcinku 1 (Widoma – Raciborowice) wynosi  81% robót budowlanych oraz 69% finansowania. Natomiast na miejskim odcinku numer 2 Raciborowice – Nowa Huta odpowiednio 44% robót budowlanych oraz 42% finansowania. Co zwłaszcza na miejskim odcinku wygląda na razie mało optymistycznie a wynika z prostego faktu, zakres i skomplikowanie robót budowlanych w mieście jest o rząd wielkości większy niż na terenach  poza miejskich. Z Widomej w stronę Krakowa do Raciborowic  mamy już nieomal gotowe i wylane jezdnie a prace tutaj mogą zakończyć się do końca 2024 roku. Niestety krakowska część S siódemki wygląda wciąż jak plac budowy. Nie pomaga również fakt opóźnień związanych z budową węzła Mistrzejowice, który na skutek błędnych założeń z  analizy przyszłego ruchu drogowego musiał zostać przeprojektowany z uwzględnieniem nowych danych. Tutaj zakończenia prac raczej powinniśmy się spodziewać bliżej końca 2025 roku. Ogromna szkoda, bowiem jest szansa, że jeszcze w tym 2024 roku do użytku będzie mogła zostać oddana również Północna Obwodnica Krakowa. A w takiej sytuacji do pozbycia się całego ruchu tranzytowego z Krakowa będzie nas dzieliła wyłącznie miejska część S7 w Hucie.

I informacyjnie relacja z budowy Północnej Obwodnicy już niebawem pojawi się na naszym kanale. Przelot jest zrealizowany i czeka na opracowanie. 

Wartość całego kontraktu na budowanym miejskim  i zamiejski odcinku  S7 Widoma wynosi 1 miliard 667 milionów złotych. Budowany odcinek drogi ekspresowej ma 18,3 km długości i połączy istniejące już węzły – Widoma i Kraków Nowa Huta. W ramach inwestycji powstaną cztery węzły (Łuczyce, Raciborowice, Kraków Mistrzejowice, Kraków Grębałów).

Droga ekspresowa S7 między Krakowem a granicą województwa świętokrzyskiego będzie pełniła również funkcję obwodnicy dla miejscowości: Książ Wielki, Miechów i Słomniki. Na węźle Mistrzejowice S7 połączy się z drogą ekspresową S52, która będzie stanowić Północną Obwodnicę Krakowa tworząc tym samym pełny i tak długo wyczekiwany  krakowski ring.  Oddawanie do użytku S7 na północ od Krakowa będzie zapewne następować etapami w latach 2024-2025.

 

S7 Widoma - Nowa Huta - czerwiec 2024 relacja z drona
Węzeł Grębałów
S7 Widoma - Nowa Huta - czerwiec 2024 relacja z drona
Węzeł Mistrzejowice

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry