Kamieniołom w Zabierzowie

 

Zwiedzimy kamieniołom w Zabierzowie. Jest to nieczynny kamieniołom wapienia jurajskiego, który został zrewitalizowany i zamieniony w atrakcyjne miejsce rekreacji i odpoczynku. Kamieniołom znajduje się przy drodze nr 79 w kierunku Trzebini, około 15 kilometrów od Krakowa. Jest to ciekawa atrakcja Zabierzowa i całej gminy oraz bardzo dobry punkt startowy dla wycieczek rowerowych po atrakcyjnych i łatwych do eksplorowania okolicznych leśnych terenach rekreacyjnych.

W kamieniołomie wydobywano wapień do produkcji kredy od 1922 roku aż do 1992. Zatem kamieniołom skończył swoją działalność w tym samym roku , co Krakowski Zakrzówek. Po zakończeniu eksploatacji, część wyrobiska została zalana wodą, tworząc staw o malowniczym wyglądzie. W 2019 roku kamieniołom przeszedł gruntowną rewitalizację, która kosztowała ponad milion złotych i była nieomal w połowie dofinansowana z funduszy unijnych. W ramach prac zbudowano m.in. nową drogę dojazdową, drewnianą promenadę, ławki, oświetlenie, monitoring, toalety i obiekty małej architektury. Teren jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami i dzieci w wózkach. Na terenie kamieniołomu można odpoczywać, spacerować, zapalić ognisko lub podziwiać skały otaczające wodę. Z relacji spotkanych na miejscu osób, kamieniom szczególnie ładnie prezentuje się w iluminacji nocnej. Czego osobiście na razie sam nie miałem okazji sprawdzić ale zapewne jeszcze w tym roku wybiorę się tam na nocną przejażdżkę rowerową.

Niestety, ze względów bezpieczeństwa oraz sanitarnych nie można się kąpać w wodzie kamieniołomu, obowiązuje tam zakaz pływania  a to wielka szkoda, woda wygląda bardzo zachęcająco. Ale jak to w życiu bywa zakazy są często po to aby je łamać a miłośników pływania, żadne zakazy nigdy raczej nie odstraszą. Z jakiegoś powodu to rozumiem.  

Odwiedzając Zabierzów można natomiast wybrać się na dłuższą wycieczkę po okolicznych lasach i dolinkach, które są bogate w szlaki turystyczne i przyrodnicze. Kamieniołom w Zabierzowie to ciekawe i niezwykłe miejsce, które warto odwiedzić.

 

 

 

Panorama 360, nawiguj myszką

 

 
galeria zdjęć

 

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Przewiń do góry