Trasa Wolbromska wielkie / małe otwarcie

 


Link do materiału filmowego na naszym kanale Youtube: Trasa Wolbromska otwarcie

Trasa Wolbromska wielkie / małe otwarcie

 

Dziś to jest w piątek 22 grudnia 2023 króciutka relacja z wydarzenia jakim było otwarcie trasy Wolbromskiej. Były przemowy, oklaski oraz niewielka uroczystość. Od godziny 13:30  po oficjalnym otwarciu będziemy mogli pojechać tą trasą.  

Nie jest to może na chwile obecną doniosłe wydarzenie z racji tego, że droga ta osiągnie swoją pełną funkcjonalność dopiero, kiedy połączy się Północną Obwodnicą. Na to przyjdzie nam jednak zaczekać jeszcze, co najmniej rok. Na razie cieszmy się tym, co mamy i póki co Trasa Wolbromska dowiezie nas od rejonu ulicy Opolskiej do wciąż budowanej Północnej Obwodnicy. W tym miejscu natomiast ruch zostanie dalej przesłany na ulice Na Zielonki w kierunku Toń, ulicę Adama Zięby w kierunku centrum Zielonek oraz  w ulicę Długopolską, która została otwarta. Z punktu widzenia komunikacyjnego obecnie wiele to nie zmieni w północnej części Krakowa. Niemniej jednak małymi kroczkami zmierzamy ku wielkim zmianom. Miejmy zatem nadzieję, że przynajmniej ten odcinek Północnej Obwodnicy w rejonie Zielonek zostanie oddany jak najszybciej.

W przyszłości Trasa Wolbromska zostanie dalej rozbudowana od węzła Północnej Obwodnicy do skrzyżowania z ulicą Krakowskie Przedmieście w Trojanowicach. Na razie jednak ten odcinek  znajduje się na etapie projektowania i uzyskiwania decyzji administracyjnych. Po zakończeniu tych procedur Zarząd Dróg Wojewódzkich ma ogłosić przetarg na wykonawcę inwestycji.

Dla przypomnienia Trasa Wolbromska o długości około 2km przebiegająca przez teren gmin Kraków i Zielonki to wspólny projekt Województwa Małopolskiego i samorządu Krakowa. Trasa ma poprawić wyjazd z Krakowa na północ i odciążyć istniejące drogi dojazdowe Łokietka i Glogera. W przyszłości będzie też alternatywą dla ulicy Jasnogórskiej i alei 29 Listopada. Jak już wspomniałem pełną wartość Trasa Wolbromska osiągnie dopiero kiedy połączy się z Północną Obwodnicą a ta jest wciąż w budowie. W sumie całość inwestycji z odciekiem drogi  w Województwie małopolskim i Gminie Miejskiej Kraków kosztowała blisko 180 milionów zł. Na potrzeby realizacji tej drogi wywłaszczonych zostało 125 nieruchomości, z czego 20 to nieruchomości zabudowane, a 12 to budynki mieszkalne.

Ja przy tej okazji chciałbym natomiast  zadać pytanie odnośnie ścieżek rowerowych. Na chwilę obecną mamy ciąg komunikacyjny rowerowy wzdłuż trasy Wolbromskiej do ulicy Złote Piaski. Co zatem z dalszą częścią trasy rowerowej Ojcowskiej? Dla przypomnienia ul. Na Popielówkę wybudowana była w ramach funduszy Unijnych jako między innymi trasa rowerowa do Ojcowa. Próżno jednak na jej odcinku szukać jakichkolwiek wyznaczonych ścieżek rowerowych. Pytanie zostaje otwartym. Mam również nadzieję, że stary ojcowski szlak rowerowy, który obecnie jest na odcinku przy Północnej Obwodnicy nieprzejezdny zostanie przywrócony wraz z ukończeniem budowy obwodnicy.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry