Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

 


Link do materiału filmowego na naszym kanale YouTube: Ogród Botaniczny w Krakowie

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

 
 

Dziś chciałbym Wam zaprezentować z lotu ptaka oraz opowiedzieć o niezwykłym miejscu na mapie Krakowa. Miejscem tym jest Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego, znajdujący się przy ulicy Kopernika 27. Krakowski Ogród Botaniczny jest najstarszym takim ogrodem w Polsce, został założony w 1783 roku według projektu Franciszka Kaisera, jego obszar zajmuje blisko 10 hektarów powierzchni. I nie bez powodu wybrałem październik na przygotowanie tego filmu, bowiem  jesień to królowa pór roku, najpiękniejsza ale również bardzo kapryśna. Niezbyt często pozwala nam cieszyć się tak piękna pogodą jak w dniu kręcenia tego filmu.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie to nie tylko przepiękne miejsce, ale również centrum edukacyjne i badawcze, które przyciąga zarówno miłośników przyrody, jak i entuzjastów nauki.  Warto choć raz wybrać się w to miejsce i poświęcić przynajmniej kilka godzin na jego zwiedzanie. Na terenie Ogrodu Botanicznego funkcjonuje również muzeum Ogrodu Botanicznego, które swoje zbiory zaczęło kompletować pod koniec XVIII wieku. Stała ekspozycja została udostępniona zwiedzającym  w 1983 roku. Zbiory botaniczne obejmują około 5400 okazów a historyczno-botaniczne kilkanaście tysięcy.

W Ogrodzie Botanicznym znajdują się trzy szklarnie, w których możemy podziwiać głównie roślinność tropikalną, pustynną, gatunki storczyków, kaktusy i wiele innych. Słynna palmiarnia posiada w swojej kolekcji około 40 gatunków palm. Zobaczycie tam również rosnące w swoich naturalnych warunkach popularne rośliny użytkowe jak kawa, herbata, kakaowce.

Jako ciekawostkę można nadmienić, że na terenie Ogrodu znajduje się obserwatorium astronomiczne zbudowane w 1792 roku. Na terenie Ogrodu powstała również w 1792 roku jedna z najstarszych stacji meteorologicznych na terenie Polski, która może pochwalić się nieprzerwaną serią pomiarową od 1825 roku.

Sam Ogród Botaniczny w 1976 roku został wpisany do rejestru zabytków, jako cenny obiekt przyrody. Obecnie w Ogrodzie Botanicznym znajduje się około 5000 gatunków i odmian roślin z całego świata. Parkowa część zewnętrza ogrodu, którą możemy podziwiać na tym filmie z lotu ptaka zajmuje największą część obszaru ogrodu. Częściowo skomponowana jest jako park krajobrazowy, a częściowo jako grupy tematyczne – geograficzne lub ozdobne a kolekcja roślin drzewiastych na jego terenie ma około 1000 gatunków. Najstarszy okaz liczy sobie około 230 lat i jest nim dąb szypułkowy nazwany  „Dębem Jagiellońskim”. W ogrodzie funkcjonuje również kilka stawów i mniejszych baseników.

Wśród roślin w Ogrodzie Botanicznym oraz szklarniach znajduje się aż 11 wpisanych na listę pomników przyrody w Krakowie.

Wszystkim miłośnikom przyrody serdecznie polecam wizytę w krakowskim ogrodzie botanicznym. Myślę, że warto odwiedzić go przynajmniej dwa razy; na jesień oraz w okresie wiosenno – letnim.

Polecam również niezwykle efektowną stronę Ogrodu Botanicznego z wirtualną wycieczką. Warto odwiedzić ten link: https://ogroduj.wkraj.pl/

 

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Przewiń do góry