Przylasek Rusiecki

 

Podróż śladami podkrakowskich jezior i zalewów.  Zwiedzimy wszystkie zbiorniki wodne na terenie Przylasku Rusieckiego. Na wstępie od razu uprzedzam, że artykuł ten oraz film nie jest stricte o kąpielisku w Przylasku na zbiorniku nr.1 ale przelot nad całym terenem, którego kąpielisko jest jednym z obiektów.

 

Link do materiału filmowego na naszym kanale Youtube: Przylasek Rusiecki

 

A zatem skąd i dlaczego pojawiły się te wszystkie stawy i jak powstało to miejsce ?

Przylasek Rusiecki to niewielka wieś położona w Małopolsce, w gminie Liszki, około 15 km na zachód od Krakowa. Powstała po wyrębie lasu  należącego do Ruszczy i jako osada istniała w ramach tej wsi, usamodzielniając się w XIX wieku. Od 1832 roku Ruszcza i Przylasek Rusiecki  należały do Pawła Popiela i jego spadkobierców. W 1945 roku majątek upaństwowiono,  a grunty dworskie rozparcelowano. W roku 1973 wieś Przylasek Rusiecki została włączona do granic miasta Krakowa, do dzielnicy administracyjnej Nowa  Huta. Obecnie tereny tej dawnej wsi stanowią część dzielnicy XVIII Nowa Huta. A jeziora powstały w wyniku zalania wyrobisk żwirowni, które były eksploatowane przez Krakowskie Zakłady Eksploatacji Kruszywa w latach 50. i 60. XX wieku na potrzeby budowy Huty im. Lenina . Jeziora są typowymi bagrami, które znamy z naszego lokalnego  krakowskiego podwórka jak Bagry, Brzegi i staw Płaszowski. Są to Jeziora powstałe po zakończeniu wydobycia przez zalanie wodami gruntowymi. Jest to 14 zbiorników wodnych o łącznej powierzchni 86 hektarów, położonych w starym zakolu Wisły . Największym z nich jest akwen nr 1, przy którym znajduje się plaża i oficjalne kąpielisko.  Większość zbiorników jest dostępna dla wędkarzy. Kąpielisko przy zbiorniku nr.1 w latach 2020 – 2021 przeszło gruntowną modernizację. Powiększono parking, zbudowano zaplecze sanitarne, powstały wypożyczalnie sprzętu wodnego, gastronomia, liczne pomosty o prawie kilometrze sumarycznej długości, boiska  czy wyciąg do wakeboardingu.

Na terenie Przylasku znajdują się również liczne ścieżki spacerowe, teren znakomicie nadaje się nie tylko do rekreacji wodnej. W okolicy Przylasku znajduje się ciekawy do zwiedzenia obiekt; dworek w Branicach. Zimą natomiast pojawiają sie tutaj również miłośnicy morsowania. Miłośnicy obserwacji przyrody w Przylasku znajdą różne gatunki roślin i zwierząt, w tym chronione i rzadkie. Można tu spotkać m.in. bobra europejskiego, wydrę, łabędzia niemego, czaple siwe i białe, perkoza dwuczubego, kormorana czarnego i wiele innych ptaków wodnych i błotnych. Kąpielisko Przylasek Rusiecki jest efektem realizacji strategicznego dla miasta projektu Nowa Huta Przyszłości. I to w ramach tego projektu planowana jest dalsza rozbudowa i inwestycje w okolicy jak budowa skansenu,  lub term czy parku  Edukacyjnego „Branice w rejonie ulicy Tatarakowej. Najważniejszym punktem projektu ma być skansen, składający się z 11 zagród wraz z karczmą oraz drewniany kościół. W projekcie znalazły się także: pasieka, plac galowy i budynek administracyjno-wystawowy.

Przylasek Rusiecki to więc idealne miejsce dla osób szukających odpoczynku nad wodą, aktywności sportowych, kontaktu z przyrodą i poznania historii tego regionu.

 

Zobacz także artykuły oraz filmy: Zakrzówek oraz skałki TwardowskiegoBrzegi pod KrakowemZalew Bagry

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Przewiń do góry