Zalew Kryspinów

 

Artykuł ten oraz film wieńczy cykl o krakowskich i podkrakowskich zalewach, bagrach i popularnych miejscach do tak zwanego aktywnego spędzania czasu nad wodą. Naturalnie nie mogło zabraknąć w tym cyklu wszystkim doskonale znanego, najpopularniejszego takiego miejsca czyli potocznie zwanego Zalewu w Kryspinowie. Tak naprawdę zalew znajduje się w Budzyniu i Cholerzynie a nazywa się zalewem na piaskach.

 

Link do materiału filmowego na naszym kanale Youtube: Zalew Kryspinów

 

Jako ciekawostkę przedstawię Wam zarys historyczny tej miejscowości. Kryspinów to wieś powstała prawdopodobnie na przełomie XV i XVI w. Jako osada o nazwie “Wenecja”. Wcześniej  były tu bagna porośnięte trzciną , wydzielające nieprzyjemną woń. Zadecydowało to o nowej nazwie osady – “Śmierdząca”. Nazwa ta przetrwała do roku 1897, kiedy to ówczesny właściciel -Jan Skirliński zmienił ją na Kryspinów na cześć przodka Kryspina. Początki osadnictwa  w Kryspinowie sięgają prawdopodobnie nawet pierwszej połowy I wieku p.n.e.

Sam zalew, który wszyscy znamy i cenimy powstał w wyrobisku po kopalni piasku i ma około 1,5 km długości i 400 m szerokości, jest to popularne miejsce wypoczynku dla mieszkańców Krakowa i okolic. Znajduje się około 12 km od Krakowa i zajmuje powierzchnię ponad 40 hektarów.  Jego głębokość wynosi 8-9 m. Zalew jest położony w gminie Liszki, na terenie wsi Budzyń, tuż przy zachodniej granicy Krakowa. Kryspinów jest jednym z najstarszych i największych kąpielisk w Małopolsce. Jego historia sięga lat 70. XX wieku, kiedy to rozpoczęto wydobycie na jego terenie piasku miedzy innymi na potrzeby budowy lotniska Balice. W latach 80. zbiornik został zagospodarowany jako kąpielisko.

Zalew w Kryspinowie to także raj dla miłośników sportów wodnych. Można tu uprawiać żeglarstwo, kajakarstwo, windsurfing, pojeździć na nartach wodnych czy wakeboard. Wstęp na teren całego zalewu jest płatny a dla gości i najmłodszych przygotowane są wydzielone kąpieliska pod nadzorem ratowników. Miejsce to oferuje wiele atrakcji takich jak wypożyczalnie sprzętu wodnego, boiska sportowe, plac zabaw czy park linowy z kolejką tyrolką. Zalew jest otoczony piaszczystymi plażami i zielonymi terenami, które zachęcają do relaksu i obcowania z naturą, kiedy tylko będziemy mieli szczęście przyjechać w tygodniu unikając tłumów.   W pobliżu zalewu znajdują się także karczmy oraz zaplecze gastronomiczne.

Zalew w Kryspinowie kryje też kilka ciekawostek i faktów, o których warto wspomnieć:

– jest największym zbiornikiem wodnym na terenie Krakowa.

– Zalew jest częścią Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie, który obejmuje ponad 100 km2 malowniczych terenów z licznymi zabytkami i atrakcjami turystycznymi.

– jest siedliskiem wielu gatunków ryb, ptaków i roślin. Można tu spotkać m.in. karpie, szczupaki, leszcze, płocie, okonie, sumy, łabędzie, kaczki, czaple, bociany, żurawie, trzciny, tataraki czy grzybienie białe.

– na terenie  wsi Kryspinów znajduje się jaskinia Kryspinowska – jedna z największych jaskiń Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, długość korytarzy wynosi 255m a głębokość 5m, wejściem jest 3,5 metrowa studnia. W jaskioni znajdują się liczne jeziorka o głębokości do 2 metrów.

 

 

Zobacz także artykuły oraz filmy: Zakrzówek oraz skałki TwardowskiegoBrzegi pod KrakowemZalew Bagry

    Subscribe
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Stanislawa
    Stanislawa
    1 miesiąc temu

    A ja znam inną początkową historię
    wsi Kryspinów.Mowił mi o tym profesor Wnuk polonista V LO Mowił że powinnam być dumna z nazwy Śmierdząca oraz p.Jozef Różycki,którego brat był księdzem i pracował w archiwum katedralnym /jak dobrze pamiętam albo miał dostęp do arch./Otóż tereny dzisiejszego Kryspinowa zamieszkiwali waleczni kmiecie.W czasie najazdu tatarskiego stawili opór Ordzie.Wczesniej w jaskini pod Skałą ukryli kobiety i dzieci.Mialy czekać tak długo aż ktoś po nie wroci Niestety nikt nie wracał a żywność kończyła się.Kiedy wyszły z jaskini poczuły straszliwy trupi odór.Ciała ich mężów i synów uległy rozkładowi .Pogrzebały ich ale i tak przez długi czas miejsce to bardzo śmierdziało.Ludzie przejeżdżający traktem do Krakowa mówili ” żeby tylko minąć tą śmierdzącą osadę.I tak później nazywali wioskę ,która powstała z tej osady.

    1
    0
    Would love your thoughts, please comment.x
    Przewiń do góry