Staw Płaszowski czyli Małe Bagry

 


Link do materiału filmowego na naszym kanale YouTube: Staw Płaszowski

Staw Płaszowski czyli Małe Bagry,Małe Bagry

 

 

Na filmie zapraszam Was nad Staw Płaszowski w Krakowie i to dosłownie nad staw, bowiem jak zwykle na naszych filmach zwiedzimy sobie to miejsce z lotu ptaka. 

Staw Płaszowski potocznie nazywany również Małymi Bagrami znajduje się w południowo wschodniej części Krakowa w bardzo bliskim sąsiedztwie ulicy Powstańców Wielkopolskich, tuż przy torach kolejowych. Doskonale uzupełnia malowniczy krajobraz sąsiadującego z nim kopca Kraka i wzgórza Lasoty z których można podziwiać panoramę na staw.

Zbiornik wodny ma około 700m długości oraz 190m szerokości i maksymalnie 2m głębokości, powierzchnie niecałych 8 ha  i jest jednym z największych sztucznych zbiorników wodnych w Krakowie. Powstał w Polowie XX wieku w miejscu dawnego wyrobiska gliny dla rozbudowywanego węzła kolejowego w Płaszowie a po zakończeniu wydobycia został zalany przez wody gruntowe. Jeszcze w 2001 roku woda w stawia miała pierwszą klasę czystości. Brzegi stawu są porośnięte szuwarem trzcinowym i pałkowym, co stwarza dogodne warunki dla ptaków wodnych,  można spotkać tutaj również rzadkie gatunki ważek wodnych. Niewielka głębokość zbiornika i nagrzanie słońcem latem powodują znaczny rozrost podwodnej roślinności i powstawanie efektu tzw. przyduchy a to nie sprzyja z kolei zarybianiu.

Od 2007 roku zgodnie z uchwałą rady dzielnicy XIII Podgórze staw  Płaszowski stanowi ostoję gatunków ptaków wodnych chronionych prawem i znajduje się w strefie kształtowania systemu przyrodniczego miasta.

Warto wspomnieć, że staw Płaszowski w ramach budżetu obywatelskiego „Kocham Staw Płaszowski” z roku 2020 przeszedł wielką metamorfozę, utworzono na jego terenie park, teren został zrewitalizowany, powstały alejki spacerowe, obiekty małej architektury, plac zabaw, punkty widokowe i oświetlenie, nasadzono nową roślinność. Prace zostały ukończone na wiosnę 2023 roku. Tym samym miejsce to stało się bardzo atrakcyjne do kameralnego wypoczynku i spacerów dla Krakowian i okolicznych mieszkańców. Park został podzielony na część stanowiącą naturalną otulinę wzdłuż linii brzegowej stawu. Stanowi enklawę dzikiej przyrody, miejsce bytowania i lęgu ptaków. Ta strefa ma charakter edukacyjny. Druga część to strefa aktywna w której znajdują się urządzenia do ćwiczeń i rekreacji na świeżym powietrzu. Na terenie stawu Płaszowskiego znajdziecie również miejsca przygotowane do zrobienia pikniku.

Niestety w 2016 roku zaobserwowano zjawisko obniżania się poziomu wody w stawie, co z kolei ma wpływ na miejscową faunę i florę. Mieszkańcy łączą ten fakt z budowami prowadzonymi w okolicy.  Na potrzeby zbadania  tego zjawiska została zamówiona przez miasto opinia hydrologiczna, które przedstawiła rozwiązania na potrzeby zachowania życia biologicznego  stawu.  Zasugerowano tymczasowe zasilenie Stawu Płaszów przepompowaną wodą z zalewu Bagry. Skierowanie wód opadowych z okolicznych  budowli po wcześniejszym ich oczyszczeniu. Na koniec pogłębienie Stawu Płaszowskiego, poprzez wyeksploatowanie piasków i żwirów do spągu w obrębie zbiornika i jest to jedyne trwałe rozwiązanie.

 

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Przewiń do góry