Zalew Nowohucki

 


Link do materiału filmowego na naszym kanale YouTube: Zalew Nowohucki

Zalew Nowohucki,Park Nowohucki

 

Nie tak dawno na filmie o  Stawie Płaszowskim, myślałem, że materiałem tym zamykam temat zbiorników wodnych w Krakowie. A tymczasem przed nami film o Zalewie Nowohuckim o którym prawie zapomniałem. Dobrze, że nikt z mieszkańców Huty się nie zorientował 😉  Naprawiam błąd i zapraszam na przelot nad tym pięknym miejscem znajdującym się w Nowej Hucie przy ulicy Bulwarowej w bliskim sąsiedztwie kombinatu  Sendzimira. Pora późno jesienna tuż przed zachodem słońca a zatem kolory przyjemne dla oka.

Zalew Nowohucki oraz otaczający go park projektu Pana Ścigalskiego to sztuczny zbiornik, który oddano do użytku w 1957 roku. Znajduje się na terenie starej części Nowej Huty, sam zbiornik zajmuje powierzchnie około 7 ha natomiast z otaczającym go parkiem w sumie 17 ha. Na zbiorniku od początku jego istnienia znajduje się niewielka wysepka nazywana „Małpim Gajem”, która przyciąga wiele gatunków ptaków ciesząc oczy miłośników ornitologii.  W bliskim sąsiedztwie Parku i Zalewu na wschód po drugiej stronie rzeki Dłubnia znajdują się zabudowania dawnej wsi Krzesławice, w tym kilka starych zabytkowych chałup oraz zabytkowy dworek Jana Matejki, o który również zahaczymy „skrzydłami”.

Okres świetności Zalewu Nowohuckiego przypada  na lata 60 te XX wieku. W tym okresie park tętnił życiem, przyciągał okolicznych mieszkańców, zachęcał do uprawiania sportów. Na terenie zalewu można było wypożyczyć sprzęt pływający, wybrać się na piknik. Organizowane  były również na jego terenie okazyjnie  imprezy sportowo kulturalne. Niestety pod koniec XX wieku miejsce to zostało bardzo zaniedbane i popadło na kilkanaście lat w ruinę. Dopiero od 2005 roku zaczęto zalew i jego okolice na nowo zagospodarowywać. Odmulono dno zbiornika, odnowiono alejki, wokół zalewu zainstalowano oświetlenie. Park przeszedł gruntowną rewitalizację aż do obecnego znanego nam wyglądu. Zalew Nowohucki nie tylko odzyskał swój dawny blask, ale zyskał nowy urok. Wokół zalewu pojawiło się też sporo atrakcji. Zbudowano na jego terenie tężnię solankową, duży plac zabaw dla dzieci, niewielką plażę niestety z zakazem kąpieli, siłownie, kilka boisk do gry, pływające fontanny wodne, które możecie zobaczyć również na filmie. Na nowo zagościła na jego terenie wypożyczalnia sprzętu wodnego.   Jednym słowem park na powrót stał się atrakcyjnym miejscem przyciągającym zwłaszcza w weekendy wielu gości i spacerowiczów.

Obok zalewu przy ulicy Bulwarowej znajduje się „Dom Wędkarza” z  restauracją, który zbudowany został w latach 1973 – 1977 w tzw. czynie społecznym. Pojęcie to raczej nieznane w obecnych czasach pochodzące z okresu PRLu i oznacza ni mniej, ni  więcej nieodpłatne prace na rzecz społeczeństwa. To tak dla wyjaśnienia.  Zrzeszeni wokół niego miłośnicy wędkarstwa mogą korzystać z akwenu, gdyż jest on zarybiany.

W przyszłości na terenie parku i zalewu dodatkowo mają powstać nowe atrakcje jak amfiteatr, restauracja na wodzie oraz niewielka przystań.

Tuż obok parku po przeciwnej stronie ulicy Bulwarowej atrakcyjności tego miejsca dopełnia Międzyszkolny ośrodek sportowy i stadion a nieco dalej Kompleks Sportowy Wanda z basenami i boiskami.

W bliskim sąsiedztwie parku znajduje się jeszcze jedna atrakcja, którą jest Dworek Jana Matejki – Muzeum Pamiątek po Hugonie Kołłątaju i Janie Matejce. Jest to staropolski dworek zbudowany w 1826 roku, którego obecnie właścicielem jest Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Jan Matejko zakupił dworek w 1876 za pieniądze ze sprzedaży obrazu ,,Stefan Batory pod Pskowem”. W tym okresie dworek został wyremontowany i rozbudowany według autorskiego projektu samego artysty. W  1966 w dworku dokonano uroczystego otwarcia muzeum. Znalazły tu miejsce pamiątki po Janie Matejce i Hugonie Kołłątaju.

 

Zalew Nowohucki galeria z lotu ptaka

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Przewiń do góry