Kąpielisko Brzegi koło Krakowa

 

Historia tego miejsca sięga lat 50. XX wieku kiedy na jego terenie Krakowskie Zakłady Eksploatacji Kruszywa wydobywały żwir i piasek. Z wydobywanych na terenie Brzegów materiałów zbudowano większość powstałych po 1955 r. osiedli mieszkaniowych a także obiektów przemysłowych oraz dróg w rejonie krakowskim. Przez ponad 30 lat żwirownia była aktywnie eksploatowana, aż do końca lat 90., kiedy to zakończono wydobycie i pozostawiono ją w stanie naturalnym. Woda z pobliskiej rzeki Wisły zaczęła wypełniać wyrobisko, tworząc malowniczy akwen o głębokości miejscami dochodzącej do 15 metrów. Do dziś jak możemy zobaczyć na filmie w niektórych obszarach prace wydobywcze wciąż jednak trwają.

Kąpielisko przystań brzegi to popularne miejsce rekreacji położone około 15 km od centrum Krakowa. Z powodzeniem może być ono konkurencyjne dla bardziej znanego oraz zatłoczonego w weekendy Kryspinowa. Na terenie byłej żwirowni powstał zbiornik wodny z piaszczystą plażą i infrastrukturą turystyczną. Od tego czasu kąpielisko przystań brzegi stało się atrakcją dla mieszkańców Krakowa i okolic, oferując różnorodne formy aktywności. Kąpielisko przystań brzegi jest czynne od maja do sierpnia i dysponuje parkingiem, toaletami, prysznicami, szatniami, placem zabaw dla dzieci, boiskiem do siatkówki plażowej i punktem gastronomicznym. Na terenie pozostałych pobliskich zalewów powstało również wiele dzikich plaż wśród których amatorzy wypoczynku nad wodą znajdą dla siebie miejsce. Tak samo szereg mniejszych akwenów, które nie zostały zaadoptowane na obiekty rekreacyjne stanowi raj dla wędkarzy.  

Na terenie żwirowni znajdują się także ścieżki rowerowe i piesze, a także miejsca do grillowania i piknikowania. Rozległe tereny zielone oraz łąki. Żwirownia Brzegi to przykład tego, jak człowiek może stworzyć coś pięknego z czegoś, co pierwotnie służyło tylko celom gospodarczym. Warto wspomnieć, że na teren kąpielisk można wygodnie i bezpiecznie dostać się z Krakowa również rowerem.

 

 

 
 

Panorama 360, nawiguj myszką

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Przewiń do góry