Dolina Kluczwody

 

Artykuł ten zaczyna nowy cykl o podkrakowskich dolinkach i terenach zielonych. Będą to filmy z drona prezentujące okolice Krakowa. Na pierwszy ogień wybrałem Dolinę Kluczwody lub inaczej zwaną Dolinę Wierzchówki od nazwy pobliskiej miejscowości, bo jakkolwiek jest ona bardzo malownicza z perspektywy pieszego i bardzo przyjemna na spacer tak  na ujęciach z drona w tym filmie zobaczymy niewiele szczegółów. Ścieżka spacerowa ukryta jest wśród drzew a dolinka jest raczej z tych mniejszych. . A skąd w ogóle wzięła się taka nazwa Dolina Kluczwody? Pochodzi ona od nazwy przepływającego przez nią potoku „Kluczwody” i faktycznie nazwa jest adekwatna. Strumień kluczy i wije się przez całą dolinkę. Jako ciekawostkę można nadmienić, że w czasie zaborów w latach 1815 – 1914 właśnie tą doliną przechodziła granica miedzy zaborami Austrii i Rosji, wyznaczał ją strumień Kluczwody.  Dolina Kluczwody znajduje się na Wyżynie Olkuskiej, pomiędzy wsią Wierzchowie, Bolechowicami oraz Wielką Wsią i jest jedną z ośmiu dolinek wchodzących w skład Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie.  Jest mniej znana oraz rzadziej odwiedzana od swoich popularniejszych konkurentek; doliny będkowskiej, Kobylańskiej czy Bolechowickiej.

 

Link do materiału filmowego na naszym kanale Youtube: https://youtu.be/OwnzbJE8QTw

 

Na początku doliny w miejscowości Wierzchowie znajduje się niewielki parking bardzo blisko trasy Olkuskiej i miejscowości Biały Kościół i stąd możemy zacząć wygodnie zwiedzanie.

Cała dolina mierzy około 6km oraz zajmuje powierzchnie około 35 ha zatem doskonałym pomysłem jest zwiedzanie jej na rowerze. Niestety od kilku lat część doliny nie jest już dostępna dla zwiedzających.  Znajdują się tutaj dwa szlaki; czarny, który prowadził przez całą długość Doliny Kluczwody od  Jaskini Wierzchowskiej do miejscowości Gacki niestety jest na jednym z odcinków niedostępny i przerwany. Właściciel prywatnej posesji ogrodził teren i go zamknął a ja nie mogę zrozumieć  dlaczego nie został wyznaczony nowy przebieg trasy omijający to miejsce. Tu dolina przeobraża się w leśny wąwóz z licznymi ostańcami i urwiskami skalnymi. Widnieją tu pojedyncze skałki : Turnia Potockiego, Leśna Baszta, Kobyłka, Rogata, Szeroka. Drugi niebieski szlak prowadzi od parkingu  dalej do  Prądnika Korzkiewskiego i Przybysławic. O dolinkę zahaczają dwa szlaki rowerowe czarny i czerwony.  Jest również szlak spacerowy znajdujący się nad Doliną Kluczwody.  Na terenie doliny znajdziemy również malownicze skały wapienne na jednej z nich „Zamkowej skale” mierzącej 20 metrów jak wskazuje sama nazwa znajdował się na jej szczycie niewielki zamek, lub bardziej adekwatnie nieco większa strażnica zwana stołp, bowiem rozmiarami był niewielki. Zamek pochodzi z początków XIV wieku, został zbudowany przez Jana z Syrokomli.  Idąc dalej na końcu doliny blisko miejscowości Gacki znajdziemy skałę zwaną Leśna Baszta. A w niej  niewielkie jaskinie Nyża, Meander oraz Schronisko przed Leśną Basztą.

Na terenie doliny czy  w bardzo bliskim sąsiedztwie znajduje się kilka jaskiń. Najpopularniejszą i największą na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej jest Jaskinia Wierzchowska Górna o długości korytarzy ok 975 m i głębokości 25m. Niżej w dolinie znajduje  się jaskinia Wierzchowska Dolna lub potocznie zwana Mamutowa, po odkryciu kości mamutów na jej terenie. A na wschodnim zboczu doliny między drogą z Białego Kościoła do Zelkowa a Skałami Zamkowymi znajdują się Mączne Skały z których widać panoramę górnego odcinka dolinki. Zachęcam do zwiedzania i spacerów. Jeśli macie czworonogi to zapewne im tez taki spacer przypadnie do gustu bo jak większość psów lubią one wodę i strumienie będą zatem w Dolinie Kluczwody w swoim żywiole.

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Przewiń do góry