Park Tetmajera w Bronowicach

 


Link do materiału filmowego na naszym kanale YouTube: Park Tetmajera w Krakowie

Park Tetmajera,parki w krakowie

 

Chciałbym zaprezentować i przedstawić Wam ciekawe miejsce, które powstaje w Krakowie. Jest nim park rzeczny im. Tetmajera, który znajduje się przy ulicy Tetmajera w Bronowicach. Inwestycja wystartowała w tym 2023 roku  i do jego końca ma zostać oddana do użytku.

Warto moim zdaniem  prześledzić ciekawe losy powstania parku, bowiem idea stworzenia tego miejsca pojawiła się około  20 lat temu przy okazji inwentaryzacji zieleni realizowanej przez prof. Eugeniusza Dubiela.  Po wielu latach pomysł powrócił z inicjatywy mieszkańców Bronowic aby ostatecznie wejść w fazę realizacji w 2023 roku. Pani Marta Drużkowska, radna dzielnicy Bronowice, która od początku bardzo zaangażowała się w projekt powstania parku, stara się doprowadzić inwestycję do finału. 9 lat starań oraz szukania dofinansowania.  Pani Marta opowiada, że z części ambitnych planów, które między innymi zakładały powstanie w zabytkowym schronie amunicyjnym znajdującym się przy ul. Tetmajera galerii wystawienniczej niestety musiano zrezygnować, również z budowy jednej kładki oraz fragmentu ścieżki rekreacyjnej.  Część gruntów przewidzianych na park należy bowiem do pobliskiej parafii. Jest chęć współpracy natomiast mnożą się zawiłości prawno – techniczne.  

Osobiście chciałbym Wam polecić zacząć zwiedzanie tej okolicy od słynnego zabytkowego dworku Rydlówka  z 1894 roku wraz z muzeum na jego terenie. To tutaj w 1900 roku odbyło się wesele poety Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną.  Wydarzenie to opisał Stanisław Wyspiański w swoim dramacie „Wesele”. Obok Rydlówki znajduje się Tetmajerówka z zachowaną pracownią Włodzimierza Tetmajera, dostępna niestety do zwiedzania wyłącznie w pierwszy weekend września przy okazji Święta Ulicy Tetmajera.  Po zwiedzeniu Rydlówki udajcie się pieszo w stronę Parku Tetmajera. Po drodze miniecie kapliczkę Św. Jakuba oraz  źródełko i zlokalizowany w pobliżu schron amunicyjny Bronowice. I już nieopodal dotrzecie do oficjalnie powstającego parku oraz bardzo malowniczego stawu, największej atrakcji parku. Całość koncepcji zakłada naturalny, nieingerujący zanadto w naturę charakter parku. Park swój początek miał mieć pierwotnie na wysokości parkingu i słynnej Rydlówki prowadząc wzdłuż rzeki Struga Bronowicka, która na odcinku około 1km meandruje lasem mając swój początek przy Stawie Pasternik.  Niestety o ten odcinek Pani Marta będzie musiała jeszcze powalczyć. Być może powstanie on w przyszłości.

Co istotne, warto nadmienić, że staw, który do tej pory był dzierżawiony przez Polski Związek Wędkarski zostanie udostępniony  dla zwiedzających. Nie obyło  się tutaj bez lekkich perturbacji  ale mam nadzieję, że ostatecznie i wędkarze i zwiedzający będą wstanie wspólnie cieszyć się tym miejscem.

Cała inwestycja obejmuje zagospodarowanie terenu pod park, przygotowanie infrastruktury służącej do wypoczynku, pojawią się ławki, powstanie siłownia zewnętrzna, huśtawki.  Całość dopełnią liczne nasadzenia zieleni z elementami wystroju, które nawiązywać będą do młodopolskiego charakteru twórczości Włodzimierza Tetmajera. Przy stawie Pasternik zaś wybudowany ma być trejaż oraz budynek sanitariatu. Zaplanowano również pływające pomosty na przeciwległych brzegach jeziora oraz alejki spacerowe.

Okoliczni mieszkańcy Bronowic od lat zabiegali o udostępnienie tego niezwykłego miejsca. Inwestycja  już na etapie prac końcowych  wygląda bardzo obiecująco. Na przełomie listopada i grudnia 2023 roku park można będzie już zwiedzać. Zachęcam do odwiedzenia tego miejsca i jestem przekonany, że wielu z Was drodzy widzowie będzie pod równie dużym wrażeniem uroku tej okolicy. Mnie ona urzekła, zwłaszcza, że miałem przyjemność oglądać ją we wczesnej jesiennej szacie. Oficjalne otwarcie parku nastąpi na wiosnę w 2024 roku i  będzie mu towarzyszyć lokalny piknik. Pilnujcie tej daty.

Podsumowując, wartość inwestycji to trochę  ponad 6 mln zł, z czego 5 mln zł pochodzi z rządowego funduszu Polski Ład, pozostałe środki to wkład miasta oraz Bronowic.

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marian
Marian
5 miesięcy temu

Witam, park z jeziorem w centralnej jego części wygląda super ale szkoda że nikt nie wspomniał że nie ma tak podstawowej rzeczy jak chodnik by do niego dojsc.

Ponoc deweloper który niepowtarzalnie zniszczył urbanistyke tego miejsca ma zrobić chodnik ale kiedy to ma on wyglądać z chęcią bym się dowiedział.

Puki co z dziećmi do parku w bezpieczny sposób nieda się dojść.

Ewa
Ewa
4 miesięcy temu

Cieszy udostępnienie tego miejsca, zdjęcia piękne, robią wrażenie.
Mam jednak pytanie, jak przebiega realizacja całego parku Tetmajera? Miał się ciągnąć wzdłuż strugi bronowickiej, a tymczasem wygląda na to, że część planu została zarzucona, faktycznie nie ma jak dojść ul. Tetmajera do lasu, w którym są już ścieżki i otwarty staw. Mam obawy, co dalej z tą ścieżką…

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
Przewiń do góry