Park Bednarskiego w Podgórzu i okolica.

Ostatni taki park w Krakowie.

 

 

 

Dzisiaj chcemy pokazać Państwu Park Bednarskiego wraz z jego bezpośrednią okolicą rozpościerającą się od wzgórza Lasoty po wierzę telewizyjną, czyli perłę Podgórza. Park Bednarskiego to miejsce magiczne w którym zatrzymał się czas. Jest może trochę archaiczny, bez nowoczesnych instalacji do ćwiczeń, designerskich konstrukcji przeznaczonych do wypoczynku. Brak w nim szeroko pojętej gastronomii, sztucznych sadzawek, skateparku oświetlanego przez całą dobę. Natomiast stał się częścią systematycznie wycinanych przez deweloperów oraz wielkomiejskie inwestycje płuc Krakowa. Można tam spotkać niemal sto gatunków drzew, jest bogaty w zieleń, która daje mieszkańcom namiastkę naturalności. Prowadzą doń od strony ul. Zamoyskiego stare zmurszałe schody, alejki spacerowe niekiedy są wyłożone ubitym żwirem, choć to i tak jest zbytek luksusu, gdyż w sporej części parku w ogóle ich nie ma. To park z minionej epoki, gdzie duch starego Podgórza, tego pamiętającego Najjaśniejszego Pana jest nadal żywy.

Park powstał w 1896 roku, z inicjatywy wybitnego pedagoga, radnego miasta Podgórza, a przede wszystkim działacza społecznego Wojciecha Bednarskiego (1841-1914). W uznaniu jego zasług w 1937 roku ustawiono na terenie parku jego popiersie, wykonane przez Stanisława Popławskiego. Natomiast w stulecie istnienia parku w 1996 roku dodano przy wejściu pamiątkową tablicę. Park zlokalizowano – dosłownie – na gruzach kamieniołomu, działającego zresztą jeszcze w początkowym okresie istnienia parku. Wtedy też znajdowały się tam trzy pomniki: króla Jana III Sobieskiego, Tadeusza Kościuszki oraz Adama Mickiewicza, które z biegiem lat uległy dewastacji. W czasie drugiej wojny światowej dosadzono sporą ilość drzew iglastych, natomiast w l. 60. XX wieku usunięto zabytkowe żeliwne ławki oraz dwie istniejące studnie. Najbardziej charakterystycznymi cechami parku bednarskiego są zbudowane w po wojnie schody prowadzące od ul. Zamoyskiego, neobarokowy domek ogrodnika oraz wgłębnik, czyli dawne miejsce zabaw dla dzieci.

Na filmie wyraźnie widoczna jest wieża telewizyjna krakowskiego oddziału TVP, który w obecnej lokalizacji działa od 1968 roku.

Integralną zwyczajową częścią parku jest stadion na krzemionkach, obecnie zwany Centrum Sportu Parkowa, choć dla wszystkich krakowian zawsze będzie stadionem Korony, na którym przez wiele lat swe mecze rozgrywała Garbarnia. Czy pamiętacie – zwracam się do wszystkich kibiców piłkarskich – słynny mecz barażowy o awans do 2 ligi pomiędzy Garbarnią i Bałtykiem Gdynia? Mecz ten odbył się 28 czerwca 1988 roku, właśnie na tym stadionie i przeszedł do annałów krakowskiego piłkarstwa, jako słynny „mecz na wodzie”. Obecnie na tym obiekcie rozgrywa swoje mecze reaktywowany Kabel, ponadto jest to miejsce spotkań i rekreacji. Obiekt ten znajduje się niemal w parku, co dobrze widać na filmie i jest on naszym zdaniem, jednym z najpiękniej usytuowanych stadionów w Polsce.

30 czerwca br., odbyło się spotkanie w sprawie szeregu mocno ingerujących w historyczną strukturę parku modyfikacji rewitalizacji Parku im. Wojciecha Bednarskiego. Na wieść o tym krakowscy działacze miejscy podjeli dwudniową akcję „Społeczna Okupacja Parku Bednarskiego”. Wydarzenie, które koordynowała Akcja Ratunkowa dla Krakowa, było protestem wobec planów modernizacji Parku Bednarskiego przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie. Większość krakowian nie chce zmian w strukturze w parku, gdyż jego wyjątkowość jest ukryta w chaotyczności i archaiczności, które budzą społeczną akceptacje. To ostatni taki Park w Krakowie, gdzie historia jest nadal żywa. Nie zmieniajmy tego, zachowajmy jego unikatową specyfikę.

 

Chcielibyśmy polecić Państwa uwadze inne obszerne i interesujące opracowanie dotyczące parku Bednarskiego na blogu OkiemMiszy.pl

 

Okolica parku

 

Warto wspomnieć, że park oraz jego bliskie otoczenie stanowi piękną atrakcję Krakowa ale koniecznie chociaż raz warto wybrać się na nieco dłuższy spacer poza jego teren. W bliskim sąsiedztwie znajdziemy bowiem mnóstwo dzikich ścieżek kluczących lasem w bliskim sąsiedztwie siedziby TVP3 i wieży telewizyjnej. Znajdują się tam ciekawe atrakcje, pozostałości kolejnych kamieniołomów, których w sumie było 8 zlokalizowanych w dawnym mieście Podgórzu. To między innymi z tych kamieniołomów zostały wykorzystane kamienie jako surowiec do budowy fortyfikacji naszego Wawelu. W okolicy odnajdziemy również punkty widokowe z których rozpościera się panorama na Kraków oraz Lasek Wolski. To właśnie z tego miejsca w roku około 1882 Natan Krieger fotograf ze słynnej rodziny dokumentującej miasto na przełomie XVIII i XIX wieku wykonał tę oto panoramę:

 

Park Bednarskiego w Podgórzu,parki krakowskie,zieleń krakowska Park Bednarskiego w Podgórzu,parki krakowskie,zieleń krakowska
 Zdjęcie Natana Kriegera zatykające dech w piersiach. Dopiero patrząc na te fotografię zdajemy sobie sprawę jak wiele zmian zaszło w Krakowie oraz Podgórzu. Podstawowe punkty orientacyjne – idąc od lewej strony – to Kościół św. Michała Archanioła i św. Stanisława w Krakowie czyli kościół „Na Skałce”, dalej Gazownia Krakowska, Wawel, Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej i św. Małgorzaty oraz Kościół Bożego Ciała. Oczywiście nie istnieją jeszcze wybudowane odpowiednio w 1972 i 1933 roku mosty Grunwaldzki oraz Marszałka Józefa Piłsudskiego, wyraźnie widoczne na współczesnej fotografii. 

 

Spacerując dalej po wschodniej części pasma dotrzemy do Wzgórza Lasoty. Znajdziemy tam niewielki zabytkowy kościół św. Benedykta, fort 31 “Benedykt” będący elementem Twierdzy Kraków, stary cmentarz  Podgórski założony w XVIII w. oraz rozległą łąkę. W tym miejscu znajdował się najstarszy kamieniołom Krakowa – pod św. Benedyktem. Jego pozostałością jest wznoszący się nad ulicami Rękawka i Wielicka pionowy mur skalny. 

 

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Przewiń do góry