Stadion Cracovii
zdjęcia z drona, historia
W tym roku Klub Sportowy Cracovia obchodzi swoje 115 lecie istnienia. Z tej okazji postanowiliśmy poświęcić kilka chwil stadionowi piłkarskiemu, na którym rozgrywa swoje mecze Cracovia.
Początkowo piłkarze Cracovii podobnie jak ich koledzy z Wisły, rozgrywali mecze w Parku Jordana lub na błoniach. Również piłkarze Cracovii przez krótki okres czasu, korzystali z tzw. boiska pozlotowego, znajdujące się na Błoniach. Był to obiekt, który wybudowano specjalnie na okoliczność uroczystości z okazji 500-lecia Bitwy pod Grunwaldem. Tutaj analogie z Wisłą się kończą. Cracovia dość szybko dorobiła się własnego obiektu. Stadion Pasów, jak powszechnie nazywana jest Cracovia, powstał w 1912 roku według projektu znanego krakowskiego architekta Franciszka Mączyńskiego, na tzw. łąkach zwierzynieckich (obecnie jest to teren pomiędzy dzisiejszymi ulicami: 3 Maja, al. Krasińskiego, Stachowicza oraz Kraszewskiego). Warto podkreślić, iż był to pierwszy na ziemiach polskich stadion piłkarski będący własnością klubu sportowego. 14 maja 1922 roku stadion Cracovii gościł reprezentację Polski w piłce nożnej z bardzo mocnymi wtedy Węgrami. Jest to o tyle ważna data, iż był to pierwszy oficjalny mecz reprezentacji Polski rozegrany w roli gospodarza.
W okresie II Wojny Światowej stadion został zajęty przez Niemców, którzy urządzili tam punkt naprawy samochodów oraz skład paliwa. Sam stadion bardzo podupadł w tym czasie i uległ sporym zniszczeniom. Po wojnie ogromnym nakładem pracy oraz środków odbudowano stadion Cracovii, przywracając mu dawny blask. 16 grudnia 1963 roku stadion uległ pożarowi. Sprawców podpalenia nigdy nie schwytano. Cracovia jednak otrzymała sowite ubezpieczenie i po trzech latach tułaczki powróciła na swój zupełnie nowy obiekt, który służył Pasom przez wiele lat. Kiedy Cracovię przejął nowy inwestor firma Comrach, stary stadion musiał zostać zastąpiony obiektem na miarę wielkich aspiracji. W październiku 2005 roku ruszyła budowa, którą ukończono w 2010 roku.
Obecnie stadion KS Cracovia im. Józefa Piłsudskiego to jeden z najpiękniejszych obiektów sportowych w Polsce. Niezwykle funkcjonalny i doskonale wkomponowany w krajobraz jest estetyczną przeciwwagą dla stojącego nieopodal stadionu miejskiego im. Henryka Reymana. Zastanawiające jest, iż obydwa te obiekty były budowane przez miasto Kraków, z publicznych pieniędzy. Budowa obecnego stadionu Cracovii pochłonęła „zaledwie” ok. 157 milionów złotych i jest dowodem na to, że dysponując ograniczonym budżetem, można wybudować estetyczny i funkcjonalny obiekt.
Zachęcamy do odwiedzenia strony wikipasy.pl
Stadion Cracovii dawniej i dziś
Współczesne zdjęcia stadionu