Ulica Łobzowska zdjęcia z drona i historia, Kraków dawniej i dziś

 

Ulica Łobzowska jest zlokalizowana między ciągiem Aleja Słowackiego, ul. Garbarską i Plantami. Nazwa pochodzi od szlaku, który wiódł miedzy innymi tą ulicą do Łobzowa. Od około roku 1237 w rejonie ul. Łobzowskiej stało kilka młynów napędzanych wodami Rudawy doprowadzanej sztucznym kanałem tzw. Młynówką Królewską.

Na zamieszczonych poniżej archiwalnych zdjęciach możemy zaobserwować liczne zmiany, jakie zaszły na przestrzeni nieomal 100 lat w zabudowie, dawny wygląd ulicy Łobzowskiej wizualnie bardziej korelował z charakterem wiejskim niż obecnie nam znanym typowo miejskim. Z ciekawostek warto wspomnieć, że do roku 1966 ulicą Łobzowską przepływała rzeczka Młynkówka Królewska. Płynęła obecnymi ulicami między innymi: Zygmunta Starego, Podchorążych (odcinek), Artura Grottgera, Łobzowską, Garbarską, Krupniczą (odcinek), Wenecja, Retoryka. Sztuczne koryto rzeki Rudawy utworzone jeszcze w XIII wieku do nawadniania systemu fos okalających krakowskie mury obronne. Po roku 1966 zostało w całości skanalizowane albo zasypane.

Na rogu ulic Łobzowskiej i Biskupiej znajduje się podstacja elektryczna Biskupia, która powstała w latach 1908 – 1913 według projektu Jana Rzymkowskiego. Jest to jeden z pierwszych takich obiektów zlokalizowanych w Krakowie, wpisany do rejestru zabytków. W roku 2004 zakład energetyczny sprzedał go z przeznaczeniem na funkcje biurowo mieszkalne. 

Przy ulicy Łobzowskiej zlokalizowany jest również zabytkowy kościół Opieki św. Józefa powstały w latach 1903 – 1905 na tyłach, którego mogą Państwo zobaczyć na naszych zdjęciach okazały ogród.

 

 

Zdjęcia lotnicze, ulica Łobzowska

 

Zdjęcia archiwalne ul. Łobzowska

 

Ulica Łobzowska zdjęcia z drona i historia,zdjęcia z drona kraków,zdjęcia i filmy z drona,fotografia lotnicza kraków,kraków dawniej i dziś Ulica Łobzowska zdjęcia z drona i historia,zdjęcia z drona kraków,zdjęcia i filmy z drona,fotografia lotnicza kraków,kraków dawniej i dziś
Zdjęcie ze zbiorów Muzeum Krakowa. Zespół podstacji elektrycznej, ul. Łobzowska 9

 

 

Ulica Łobzowska zdjęcia z drona i historia
Natan Krieger zbiory Muzeum Krakowa około 1900 rok
Ul. Łobzowska zdjęcia archiwalne
Natan Krieger około 1900 rok zdjęcie ze zbiorów Muzeum Krakowa

 

Ul. Łobzowska zdjęcia archiwalne
Archiwum Narodowe, Nieistniejąca zabudowa przy Łobzowskiej 35 i 37, zdjęcie z roku około 1914. Na zdjęciu na pierwszym planie widoczna jest płynąca w tamtym czasie rzeczka Młynówka Królewska.

 

Ulica Łobzowska zdjęcia z drona i historia,zdjęcia z drona kraków,zdjęcia i filmy z drona,fotografia lotnicza kraków,kraków dawniej i dziś
Archiwum Narodowe, ul. Łobzowska 57 lata około 1934. W miejscu tym obecnie usytuowany jest jedyny na tej ulicy blok mieszkalny z wielkiej płyty w stylu komunistycznym.

 

 

Ulica Łobzowska zdjęcia z drona i historia,zdjęcia z drona kraków,zdjęcia i filmy z drona,fotografia lotnicza kraków,kraków dawniej i dziś
Narodowe Archiwum, Łobzowska Kościół Zmartwychwstania Pańskiego rok 1927
Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wojtek
Wojtek
2 lat temu

Żyję w tym pięknym mieście 40lat i nie miałem pojęcia że przy Łobzowskiej znajduje się park ukryty za murami kościoła.

Mart
Mart
1 rok temu
Reply to  Wojtek

To teren zakonnic, niedostępny dla nikogo

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
Przewiń do góry