Budynek Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 w Krakowie

 

Na poniższym zdjęciu widzimy obecny budynek Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 im. Szczepana Humberta w Krakowie. W kwietniu 1894 roku Rada Miasta odstąpiła grunty z przeznaczeniem dla Państwowej Szkoły Przemysłowej. Budynek wzniesiono w 1912 roku w duchu eklektycznej krakowskiej secesji z elementami zakopiańszczyzny – jak pięknie to ujął Michał Rożek w swoim Przewodniku po zabytkach Krakowa – według projektu Sławomira Odrzywolskiego. W okresie I wojny światowej służył, jako szpital wojskowy.

Zachęcamy do odwiedzenia strony Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1, gdzie dość szczegółowo opisana jest historia oraz tradycje związane z tym ciekawym budynkiem: http://www.zsm1krakow.pl/

 

Budynek Zespołu Szkół Mechanicznych

 

Niestety nie udało mi się wykonać porównania i nałożyć tych dwóch zdjęć. Archiwalna fotografia została wykonana z któregoś okna budynku Muzeum Narodowego. Dron tutaj nie znajdzie zastosowania a do okien Muzeum raczej ciężko się dostać. Dzielę się z Państwem tym co udało mi się wykonać. W zasadzie zmian zarówno w elewacji jak i otoczeniu wiele tutaj nie znajdziemy. 

 

Budynek Zespołu Szkół Mechanicznych

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Przewiń do góry