Przegorzały – pałac i baszta

 

Jadąc samochodem lub rowerem ul. Księcia Józefa w kierunku klasztoru na Bielanach oraz jeziora w Kryspinowie, po prawej stronie na wzniesieniu widzimy monumentalny Pałac oraz Basztę w Przegorzałach. To nieodłączny element nadwiślańskiego krajobrazu, kojarzy i widział go każdy w Krakowie. Te wyjątkowe historyczne miejsca wymagają krótkiego wprowadzenia.

Obok Pałacu znajduje się powstała w latach 1928-1929 Baszta będąca typowym przedstawicielem modernizmu, dominującego wówczas nurtu w krakowskiej architekturze. Jej projektantem był słynny krakowski architekt Adolf Szyszko-Bohusz, dla którego miała ona pełnić rolę domu mieszkalnego. W 1940 roku Basztę przejęli Niemcy i przekazali ją, jako letnią rezydencję gubernatorowi dystryktu krakowskiego Otto Wächterowi. W okresie okupacji niemieckiej obok Baszty Generalny Gubernator Hans Frank nakazał wzniesienie tzw. Schloss Wartenberg, czyli Pałacu, który następnie ofiarował Reichsführerowi-SS Heinrichowi Himmlerowi. Warto podkreślić, że budynek ten jest jedynym przykładem nazistowskiej architektury na terenie Generalnego Gubernatorstwa.

Po wojnie znajdował się tam m.in. Instytut Badawczy Leśnictwa podlegający Ministerstwu Leśnictwa oraz Centrum Badania Holokaustu UJ. Obecnie budynek pełni wyłącznie funkcje usługowe, mieści się tam restauracja wraz z hotelem.

Naszym zdaniem jest to jedna z najlepiej usytuowanych widokowo budowli w Krakowie, posiadająca bardzo ciekawą historię oraz architekturę. Z całą pewnością warto choć raz odwiedzić tarasy restauracji wieczorową porą przed zachodem słońca podziwiając w pogodny dzień panoramę na Wisłę i odległe góry. 

 

Przegorzały - pałac i baszta

 

Przegorzały - pałac i baszta

 

Przegorzały - pałac i baszta

 

Przegorzały - pałac i baszta

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Przewiń do góry