Tajemnicze ogrody Krakowa

 

W Krakowie znajduje się około 140 kościołów oraz niemal 30 wolnostojących kaplic. W zasadzie gdziekolwiek się znajdziemy, tam możemy natrafić na budowlę sakralną, ewentualnie majątek będący własnością Kościoła Katolickiego. Pomińmy dywagacje nad zasadnością powstania takiej ilości tego typu miejsc, albowiem jest to swoisty relikt przeszłości gdzie religijność była wpisana w porządek prawno-państwowy, choć nie wiemy czy używanie w tym konkretnym przypadku czasu przeszłego jest właściwym zabiegiem gramatycznym. Zakony przez wieki zgromadziły ogromny majątek, bowiem sama wartość ziemi, którą możecie zobaczyć na naszych zdjęciach jest wręcz niewyobrażalna.

Cenimy święte prawo własności, nawet tej wynikającej z zależności feudalnej oraz niesprawiedliwości społecznej, gdyż nie chcemy ruszać z posad bryły świata, co jednak nie zwalnia nas z refleksji nad zasadnością zastałej struktury własności.

ogrody Krakowa

Krakowskie majątki kościelne to swoiste zielone płuca miasta. Jest to chyba jedyny pragmatyczny powód na funkcjonowanie tych wydzielonych ogrodów oraz swoistych ogródków działkowych, których społeczna dostępność jest praktycznie zerowa.

Władze w Polsce od wielu lat dotują Kościół Katolicki, jednak skala tych subwencji jest zależna od klimatu politycznego, obecnie mocno przesiąkniętego kadzidłem. Niestety nasze przypuszczenia, są z gatunku tych graniczących z pewnością, iż pieniądze publiczne płyną ostatnimi czasy niespotykanie wartkim strumieniem na kościelne konta. Wielokrotnie pytano władze ile państwowych pieniędzy pochłania Fundusz Kościelny, pensje katechetów i kapelanów czy budowa Świątyni Opatrzności Bożej. Niestety nikt z pytających nie otrzymał odpowiedzi na te i inne pytania związane z finansami Kościoła, zatem nie trudno oprzeć się wrażeniu, iż mogą one być dość kłopotliwe dla rządzących. W Polsce od dawien dawna trwa sojusz Kościoła z tronem, co niestety jest wpisane w tradycję polskiej państwowości. Jest to postępowanie powszechnie znane oraz cieszące się akceptacją określonych grup polskiego społeczeństwa. Niestety Kościół nie daje nic w zamian, wystawiając jeszcze rękę po jałmużnę do ledwo wiążących koniec z końcem wiernych, którzy zobligowani tradycją, społecznymi konwenansami oraz prostą wiarą, oddają swoje niekiedy ostatnie pieniądze na bliżej nieokreślone cele. Od czasów Średniowiecza w kwestiach finansowych i własnościowych, w relacjach Państwo Polskie – Kościół Katolicki niewiele się zmieniło. Z ulic współczesnej Europy zniknęły już stosy a prześladowania innowierców bezpowrotnie przeszły do historii, co uważamy za ogromny sukces cywilizacyjny. Mury Świętego Oficjum opustoszały, jednak wielu współczesnych „rycerzy” chciałoby jeszcze strząsnąć patynę ze swej zbroi i przywrócić dawny porządek przy pomocy „stali i ognia”. Przykładów takich zachowań chyba nie musimy podawać. Kościół Katolicki w Polsce będący w dużej mierze emanacją dogmatyzmu oraz fundamentalizmu, które od wieków są wpisane w jego tożsamość, nieprzerwanie stoi na straży patriarchatu oraz niemal feudalnego poddaństwa nie przyjmując do wiadomości upływu czasu.

Apelujemy do krakowskiego Kościoła, aby udostępnił swoją skrzętnie skrywaną zieleń, przynajmniej rodzicom z dziećmi, o których urodzenie tak gorliwie walczy. Zróbcie krok ku normalności!

Poniżej przedstawiamy „zakonne” zielone płuca Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Wybraliśmy dla was na początek 11 kościelnych ogrodów, znajdujących się w centrum miasta oraz pozwoliliśmy sobie na podanie, korzystając z informacji znajdujących się na portalu https://geoportal360.pl/ dokładnej powierzchni niniejszych działek.

 

1. Kościół Opieki Świętego Józefa (klasztor Karmelitanek Bosych)

mieszczący się przy ul. Łobzowskiej 40, zajmuje wraz z ternem zielonym powietrznię 26811 m2 (268 arów)

 

zdjęcia lotnicze Krakowa

fotografia lotnicza krakowa

zdjęcia z drona

 

2. Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie, czyli Kościół Karmelitów na Piasku

przy Karmelickiej 19, zajmuje wraz z terenem zielonym powierzchnię 22060 m2 (221 arów)

 

zdjęcia lotnicze ogrody kościelne

ogrody Krakowa

 

3. Kościół Świętego Franciszka Salezego (klasztor Wizytek)

znajdujący się na rogu ul. Krowoderskiej 16 i placu Biskupiego w Krakowie, zajmuje wraz z terenem zielonym powierzchnię 37030 m2 (370 arów)

 

ogrody Krakowa

 

4. Niegdysiejszy Park Jalu Kurka

przy ul. Szlak 71 znajdujący się we władaniu Zgromadzenia księży Salwatorianów zajmuje 16152 m2 (161 arów) terenu zielonego. Teren jest zamknięty.

Ciekawa jest historia tego parku. Pierwotnie stanowił on fragment ogrodu XV-wiecznego pałacu Montelupich. W późniejszym okresie po przejęciu pałacu przez Tarnowskich, ogród został przekazany miastu do użytku publicznego. Po wywłaszczeniu Tarnowskich w okresie międzywojennym, pałac wraz z parkiem przekazano Zgromadzeniu księży Salwatorianów. Po II wojnie teren ten został przejęty przez władze PRL i ponownie wrócił do użytku publicznego a w pałacu przez wiele lat znajdowała się siedziba Radia Kraków. I wreszcie po roku 1989 kiedy to powstała niesławna “komisja majątkowa” Kościoła Katolickiego, która na często mocno niejasnych i naciąganych zasadach zaczęła odzyskiwać swoje różne majątki teren ten przekazano Zgromadzenia Salwatorianów, jednakże w tym samym czasie rodzina Tarnawskich rozpoczęła starania o stwierdzenie nieważności dawnego wywłaszczenia. Rzecz jasna zaraz po odzyskaniu parku przez Zgromadzenie, mimo licznych protestów okolicznych mieszkańców, studentów pobliskiej Politechniki Krakowskiej i radnych Dzielnicy Pierwszej, park został zamknięty. Oficjalnie zgromadzenie podaje, iż powodem zamknięcia parku jest brak funduszy na naprawę oświetlenia… Pomijając dalsze perturbacje park ten do dziś dzień pozostaje zamknięty na cztery spusty. Szkoda, pamiętam jak przez mgłę jak bawiłem się w tym parku jeszcze, jako dziecko. Zastanawia mnie natomiast, dlaczego park ten nie wrócił w ręce rzeczywistych i prawowitych właścicieli, czyli rodziny Tarnawskich.

ogrody Krakowa

ogrody Krakowa

 

5. Kościół św. Bernardyna ze Sieny (klasztor Bernardynów)

przy ul. Bernardyńskiej 2, zajmuje wraz z terenem zielonym powierzchnię 23112 m2 (231 arów)

 

ogrody Krakowa

 

6. Bazylika św. Floriana

przy ul. Kurniki 2, zajmuje wraz z terenem zielonym powierzchnię 15364 m2 (154 ary)

 

ogrody Krakowa

ogrody Krakowa

 

7. Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny (klasztor Felicjanek)

przy ul. Smoleńsk 6, zajmuje wraz z terenem zielonym powierzchnię 13387 m2 (134 ary)

 

ogrody Krakowa

 

8. Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny (klasztor Kapucynów)

przy ul. Loretańskiej 11, zajmuje wraz z terenem zielonym powierzchnię 11595 m2 (116 arów)

 

ogrody Krakowa

 

9. Bazylika św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika, czyli bazylika Na Skałce (klasztor Paulinów) wraz z ogrodami oraz Wyższym Seminarium Duchownym Zakonu Paulinów

przy ul. Skałecznej 15, zajmuje powierzchnię 30691 m2 (307 arów)

 

ogrody Krakowa

 

10. Bazylika Bożego Ciała (Kongregacja Kanoników Regularnych Laterańskich Najświętszego Zbawiciela)

przy ul. Bożego Ciała 26, zajmuje wraz z terenem zielonym powierzchnię 13947 m2 (139 arów)

 

ogrody Krakowa

ogrody Krakowa

 

11. Kościół Nawrócenia św. Pawła (Zgromadzenie Księży Misjonarzy)

przy ul. Stradomskiej 6, zajmuje wraz z terenem zielonym powierzchnię 33358 m2 (334 ary)

 

ogrody Krakowa

ogrody Krakowa

 

Życzymy miłych spacerów!

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Przewiń do góry