Kopiec Józefa Piłsudskiego

 

Kopiec Piłsudskiego

Na szczycie wzgórza Sowiniec (358 metrów n.p.m.) znajdującego się w Lesie Wolskim, znajduje się najwyższy, ponieważ liczący 35 metrów wysokości, krakowski kopiec Piłsudskiego zwany również kopcem Niepodległości lub Mogiłą Mogił, którego projektantem był architekt Franciszek Mączyński. Podczas sypania kopca użyto ziemi ze wszystkich miejsc związanych z walką narodowowyzwoleńczą lat 1794-1920, w latach 1981-1985 podczas prac rekonstrukcyjnych, dosypano ziemię z miejsc związanych z męczeństwem Polaków z okresu 1939-1945. Budowę kopca zakończono 9 lipca 1937 roku. Na jego szczycie postawiono płytę wraz z krzyżem legionowym, które w 1953 roku komuniści ściągnęli przy pomocy czołgu. Niestety podczas tych działań został znacząco uszkodzony. Płytę zrekonstruowano dopiero w 1991 roku. Jednak jeszcze w okresie PRL-u próbowano ratować kopiec przed całkowitym zniszczeniem. Jednym z pierwszych tuż po odwilży 1956 roku, który podjął się tego trudnego zadania, był legionista płk. Józef Herzog. Jeszcze w okresie gomułkowskim odrestaurowano podstawę kopca, wzmacniając jego mury obwodowe. W 1980 roku powołano przy Towarzystwie Miłośników Historii i Zabytków Krakowa specjalny Komitet Opieki nad Kopcem Piłsudskiego, który doprowadził do odnowienia kopca.

Tradycja sypania kopców jest tak stara jak obecność ludzi na terenach obecnej Polski. W naszym Kraju znajduje się około trzystu kopców i tak naprawdę w wielu przypadkach nie wiemy, jakie było ich przeznaczenie. Możemy tylko przypuszczać. W Krakowie obok kopca Piłsudskiego znajdują się przedchrześcijańskie kopce Kraka i Wandy oraz powstały w 1 połowie XIX wieku kopiec Kościuszki. Historia kopca Piłsudskiego, jest przykładem kultu, jakim był otaczany marszałek w okresie międzywojennym.

Na posiedzeniu Komitetu Legionistów Polskich, które odbyło się 25 czerwca 1934 roku, powzięto decyzję, że symboliczne sypanie kopca im. Marszałka Józefa Piłsudskiego rozpocznie się 6 sierpnia 1934 roku, a zatem jeszcze za życia Marszałka! Nie była to data przypadkowa, albowiem na ten dzień przypadała dwudziesta rocznica wymarszu z krakowskich Oleandrów I Kompanii Kadrowej. Na czele założonego w Warszawie Komitetu Budowy Kopca Piłsudskiego stanął, wierny druh i przyjaciel Piłsudskiego, płk Walery Sławek. Z uwagi na zbliżającą się zimę wstrzymano prace przy sypaniu kopca. Dopiero śmierć marszałka Józefa Piłsudskiego 12 maja 1935 roku przyspieszyła prace, stając się dla szerokiego grona polskiego społeczeństwa wyrazem pamięci i oddania dla człowieka, który jednoznacznie kojarzył się z odzyskaniem niepodległości. W czasie wojny Generalny Gubernator Hans Frank nosił się z zamiarem zniszczenia kopców Kościuszki i Piłsudskiego, jednak planów swych nie zrealizował.

Obecnie kopiec Piłsudskiego obok kopca Kościuszki  stanowi bardzo chętnie odwiedzane przez Krakowian miejsce spacerów oraz atrakcję Lasku Wolskiego z piękną panoramą na Kraków. Na poniższych zdjęciach lotniczych próbowałem ukazać niezwykle malownicze usytuowanie kopca w Lesie Wolskim.

Zachęcamy do zapoznania się tekstem Iwony Fischer pt. Kopiec Józefa Piłsudskiego w Krakowie.

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Przewiń do góry