Pocztowa Kasa Oszczędności, ul. Wielopole 19-21 / Dietla 86-90

 

Projektantem niniejszego budynku był słynny krakowski architekt Adolf Szyszko-Bohusz. Jednak to nie on wygrał rozpisany w 1921 roku konkurs na budowę tego gmachu, lecz Jan Zawiejski oraz Roman Stadnicki. Z niewiadomych powodów projekt powierzono Szyszko-Bohuszowi. Strach pomyśleć, że przedwojenni krakowscy rajcy mogli również kierować się czynnikami poza konkursowymi przy realizowaniu inwestycji miejskich. Zawsze w Krakowie fascynuje mnie to bezprzykładne przywiązanie do tradycji. Choć patrząc na współczesne dzieła architektoniczne prominentnych krakowskich architektów, to z tęsknotą spoglądam na przedwojenną korupcję.

Budowę znajdującego się na trzydziestoarowej działce gmachu ukończono w 1925 roku. Należy jeszcze wspomnieć, że wcześniej w tym miejscu znajdowały się obiekty cyrkowe w których to w 1907 roku otwarto pierwsze stałe kino w Krakowie o nazwie „Cyrk Edison”

Budynek ma monumentalny charakter – jak pisze Barbara Zbroja w pracy Architektura międzywojennego Krakowa 1918-1939 – nieprzystający jednak do okolicznej zabudowy, zdominowanej przez mało efektowne domy czynszowe. Jego bryła lepiej prezentowałaby się na większej działce, w lepszej perspektywie, uwypuklającej jego sylwetkę. (…) Elewację budynku zrytmizowano korynckimi kolumnami o bogatych i wypracowanych formach detali architektonicznych, nad którymi góruje efektowny fryz z girlandami na wysokości głowic kolumn. Prosty zabieg wysmuklający sylwetkę gmachu przy użyciu sterczyn akcentujących narożniki elegancko podkreślał dekoratorski kunszt architekta; to w zasadzie jedyny publiczny budynek powstały w Krakowie  w tym okresie, którego dekoracja uzyskała tak perfekcyjny wyraz.

Przez wiele lat po wojnie mieścił się tam bank PKO BP. Obecnie budynek ten jest w rękach firmy J.W. Construction, która od paru lat zapowiada zlokalizowanie w nim hotelu. Józef Wojciechowski prezes J.W. Construction, niedawno stwierdził, że prace nad projektem trwają nieprzerwanie i niezależnie kto ostatecznie będzie inwestorem, powstanie tam 5-gwiazdkowy hotel z najwyższej półki.

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Przewiń do góry